| sindeiu a întrebat:

Merita sa cumpar Xiaomi Redmi Note 10 Pro in 2023?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Preț ok, are un an, de ce nu ar "merita"?

| sindeiu explică (pentru sierra1):

Am auzit ca telefoanele xiaomi se strica rapid nu stiu daca e adevarat sau nu

| sierra1 a răspuns (pentru sindeiu):

Ai garanție

| denisTiky a răspuns (pentru sindeiu):

Eu iti scriu asta de pe un redmi note 10 pro. O singura problema am avut cu el in urma cu un an, se blocase telefonul complet si dupa ce i-am dat shutdown nu a mai vrut sa porneasca oricat am incercat(am facut o gramada de teste, chiar am incercat sa i schimb eu software ul de pe pc, da nu am reusit). L am trimis la garantia oferita de xiaomi iar dupa cateva saptamani am primit telefonul inapoi perfect functional. Are insa niste probleme pe partea de bluetooth si wifi. Am casti wireless iar cand le folosesc in paralel cu wifi ul sunetul se aude rau, cu intreruperi, nu este posibila ascultarea unei melodii sau orice altceva. Insa am internet pe cartela si il folosesc asa fara probleme. Nu stiu daca este problema doar la mine sau daca se mai intampla asta si la alte telefoane insa eu iti spun ce am patit cu el din propria experienta. Pe partea de camera sunt placut dezamagit. Adica cei 108Mp ai camerei nu sunt chiar asa de wow...si zoom ul este unul digital pana la 10x, optic fiind doar 2x si lasa putin de dorit...insa la banii pe care ii dai pe telefon eu zic ca merita. Acuma cred ca e mai scump, eu l-am cumparat in 2021 cu 1300 ron dar inca isi face treaba si eu zic ca merita

| sindeiu explică (pentru denisTiky):

Este 1.149 lei pe eMAG varianta 6gb ram si 128gb

| denisTiky a răspuns (pentru sindeiu):

Mai ieftin, mai bine

| NLS a răspuns:

Am avut timp de 1 an un Redmi 9T, si mi-a placut cum mergea (raportat bineinteles la cat a costat, 9T a fost un telefon IEFTIN)

De mentionat insa ca toate telefoanele Xiaomi genereaza reclame, datorita unor servicii de la producator.

Pentru unii sunt mai suparatoare, pentru altii mai putin.
Eu am facut putin research si am dezactivat TOATE serviciile pe care le-am gasit inutile, si pe care m-am gandit ca nu le voi folosi.
In total, peste 65, de la Xiaomi, Google si Android.
Facand asta, am scapat si de reclamele de la Xiaomi, am eliberat vreo 700MB din RAM, si a crescut durata de viata a bateriei semnificativ.

In caz ca ai probleme cu camera foto (si anume probleme de focalizare) se poate instala si folosi in loc GCam (Google Camera).

L-as mai fi tinut ca telefon de frecus, dar l-am donat cuiva care nu avea deloc telefon.
Merge si acum perfect.

Multi se plang de instabilitatea WiFi-ului insa, se zice ca se deconecteaza des (si revine imediat inapoi) la Xiaomi.
Ce-i drept si eu am patit de cateva ori cu acel model ieftin.

Daca merita achizitia?
Probabil ca da, daca nu ai bani de Realme 9 Pro+
sau vreun Pixel recent. (acestea fac poze dementiale, sub 400 euro)

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaElena007 a răspuns:

Încă ar putea fi o opțiune bună la bugetul respectiv dacă ție îți place atât estetic cât și pe partea de hardware și software îți satisface nevoile, chiar dacă telefonul are 3 ani

| Roger645 a răspuns:

N-are rost sa iti iei telefon scump ca si asa moartea lui de regula e scapatul pe beton pana se sparge ecranul. Eu am un noname chinezesc de 500 lei, 4Gb, 128Gb care inca merge dupa 3 ani si vreo 5 scapari pe jos, insa are o husa mai grasana. Mobilul il folosesc doar voce/ navigatie, treburile serioase le fac cu PC ul de 10 ori mai repede...