| alexalexandrusincerul a întrebat:

Mi-a cazut telefonul pe gresie si s-a spart ecranul, la inceput se vedeau niste culori dar nu se aprindea, acum nu se mai aprinde, insa vibreaza daca il pun la incarcat. Nu este decat partial crapat dar nu se mai aprinde. S-ar putea remedia acasa sau trebuie neaparat dus la service? Cat costa pentru un Samsung a51?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poti sa repari si acasa, asta daca te pricepi sa surubaresti si ai si sculele necesare.
Dar trebuie sa ai display, asa ca cauta display, vezi cit costa, apoi verifica cit costa telefonul ala in stare de functionare, faci comparatie si vezi de merita sa repari sau cumperi altul.

Daca gasesti display de la acelasi telefon ar fi cel mai bun, comparativ cu display aftermarket, dar asta tu trebuie sa cauti, poti gasi, poate la aunia li s-a ars motherboard, asa ca vind ala pentru display si mai stiu eu ce altceva camera, butoane bla bla.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu se poate repara acasă,necesita multă atenție la dezasamblare, pentru că dacă faci ceva greșit, se cam duce de tot.
E normal să scoată sunete, doar telefonul este funcțional, numai că are displayul defect.
Conform estimărilor celor de la ESD ROM in ceea ce privește costul reparației, te-ar costa in jur de 593.53 Lei
Sincer, eu as mai pune niste bani și mi-aș alua altceva.
Acuma na

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu contează dacă este doar parțial crăpat sau nu. Orice impact pe care îl are telefonul îi poate afecta display-ul, deoarece este destul de fragil dacă nu este protejat corespunzător, mai ales cele OLED. Îți recomand să îți cumperi alt telefon. Costurile pentru reparația display-ului la acest model sunt destul de mari.

| Gabrielll3 a răspuns:

Schimba gresia.

| Mihay2023 a răspuns:

Til pot face eu cu 450 lei. piese orginale. daca vrei il trimiti prin curier dar te va mai costa in + 50 lei tur-retur.