| Robert01_6486 a întrebat:

Mi-am luat un n95 cum stiu ca e original e fabricat in finlanda.

Răspuns Câştigător
| MoruAndrei a răspuns:

Replicile de obicei nu au toate funcţiile care le au telefoanele originale, uită-te cum face poze etc. Caută memoria internă şi rezoluţia camerei foto, de exemplu dacă memoria internă este mai mică nu e ok, dacă rezoluţia camerei nu e mai mare de 640x480...
Cel mai simplu mod de a verifica un telefon, spre exemplu N95/N95 8gb este următorul.
Întorci telefonul cu camera în sus şi te uiţi la obiectiv.
La Nokia N95 dimensiunea acelei găuri prin care face poză are un diametru de minim 3-4 mm, ceea ce la fake-uri este de 1, maxim 2mm diametru.
Am mai observat că la fake-uri n95 în momentul când deschizi telefonul, apare o poză cu peştişori, floricele, cam ca la iphone.
O altă chestie, textul NOKIA de pe spate, la N95 simplu trebuie să fie scris corect în momentul când ţii telefonul cu bliţ-ul în jos pentru poză. Deci atunci NOKIA trebuie să fie scris normal şi nu cu susul în jos.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa *#0000# si ai sa iti dai seama. uitate la memorie