| GoGu7 a întrebat:

Am un Nokia N9 si nu stiu daca este original sau replica. Am dat la *#0000# si acolo scrie ca este fabricat in Finlanda. Este replica?

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

Posibil sa fie replica sau sa nu fie. Ai putea sa iti dai seama si dupa constructia sa, daca il analizezi bine, da este sau nu este replica, dupa calitatea fotografiilor, marimea punctului de la camera video, calitatea afisajului, etc. Eu imi cam dau seama rapid cand vine cineva pe strada cu vreun telefon sa il cumpar.

2 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Iti dai seama foarte simplu, nu trebuie sa suni la nu stiu ce numere.
Ii scoti bateria, si daca scrie in japoneza sau in chineza, este clar replica. La fel verifici si bateria.

| Andrei_Haranghelovici_1994 a răspuns:

Pai Nokia este o firma finlandeza de electronice, deci, eu cred ca este original.