| denismerty a întrebat:

Mi s_a rupt butonul de pornire din placa de baza de la telefonul meu Nokia 5230, si au ramas doar cele 4 lamele de care se prinde a butonul.Am auzit din sursa sigura,ca daca prind o sarmulita de anumite lamele,se aprinde singur cand cuplez bateria,dar am nevoie de mai multe informatii, ca nu stiu cum sa fac.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Introduci bateria in telefon, dupa care conectezi toate 4 lamele o data o sa porneasca 100% gasesti tu ceva prin casa cu care sa le faci atingerea.eu curatam de plastic o bucatica de sarma de cupru din aia subtire il faceam gramada dupa care atingeam toate lamelele sa faca contact telefonul pornea din prima

| MrBitt a răspuns:

Butonul de pornire e de fapt un contactor(punte de legatura) intre cele 4 puncte.In teprie doua sunt de ajuns dar se foloses 4 pentru siguranta...Deci cu a zis si colegul de dinainte, cu o ucata de lita(nu din cea de pe electromagneti pentru ca aceea e emailata si nu face contact) facuta ghem poti porni telefonul.