| oana4088 a întrebat:

Ok TPU! Am nevoie de ajutorul tau.Din nou...Am o cartela de Cosmote/Telekom veche de 3-4 ani care nu mai merge.Nu stiu de ce, intr-o zi am deschis telefonul si imi arata ca nu am nici un card sim chiar daca in telefon aveam cartela.Foloseam cartela des si de abia o reincacasem.Am introdus si alte cartele in telefon si acelea mergeu. AJUTOR! Multumesc anticipat!winking

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz poate fi defect slotul de SIM sau cartela sad

Verifică acea cartelă în alt telefon : dacă funcţionează, atunci cartela este bună şi "problema" este la telefon.
Eventual, verifici şi o altă cartelă în telefonul tău - în acel caz, nici acea cartelă NU ar trebui să funcţioneze.
Eventual, dacă este posibil ( depinde de model ), încearcă să pui ceva "distanţier" care să preseze cartela SIM în slotul aferent...
Posibil ca, în acel caz, să facă contact cu slotul şi să o "citească" happy

Dacă acea cartelă NU funcţionează nici în alt telefon, atunci este defectă şi trebuie să mergi cu ea la operatorul de telefonie ca să ţi-o schimbe!
Te poate costa în jur de 30-40 lei, în funcţie de situaţie/operator...

Toate cele bune.

| danutzu96 a răspuns:

Cred ca se referea ca o are de 3 4 ani cartela nu ca nu a mai folost-o de atunci. Si cartela sim are un numar de scrieri/citiri si probabil daca a fost folosita intens trebuie inlocuita. Du-te la cei de la cosmote si iti vor transfera agenda, numarul si creditul in alta cartela.

| MarianAlex112 a răspuns:

Bunaaa. s-a ars. te duci la telekom si o sa iti de alta cu acelasi numar si tot ce avai pe ea. dar te costa aproximativ 45 lei :*

| maddallyna a răspuns:

A fost blocata de catre cei de la Cosmote, daca vrei sa o reactivezi, du-te la ei. Nu stiu daca trebuie sa dai bani sau nu, ca sa ti-o reactiveze., le spui ca vrei acelasi numar si ca ai reincarcat deja. Cred ca poti "suna" la *100# si ai o optiune acolo unde sa reactivezi, dar iti va lua 2 euro, cred. Cel mai bine ar fi sa te duci la ei. happy

| oana4088 explică:

Va multumesc mult! big grin