| alexgerchev a întrebat:

Pentru cei care au acest telefon, isi merita banii? Cu se descurca pe partea de camera? Telefon mobil Xiaomi Redmi Note 13 Pro+, 12GB RAM, 512GB, 5G, Black

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pretul este unul decent as spune, pentru acest telefon performant, pe orice sistem de cotatie al preturilor fata de telefoanele smart actuale, daca ne gandim ca un smartphone modest incepe de la +1000 de lei (modest nu inseamna cel mai slab!), iar flagshipurile ajung si depasesc de cele mai multe ori 7000 de lei!
faptul ca aceste telefon vine cu memorie interna de 512 GB si are si dotari care-l fac performant releva ca este un telefon bun la pret accesibil!

Am gasit un review al unui posesor al acestui model de telefon, ti-l dau sa-l citesti :

Utilizez acest Redmi note 13 pro+ de 3 zile și pot spune că este un telefon genial!
Ecranul este cel mai bun in categoria sa de preț
Ba chiar unele flagshipuri cum ar fi Un Galaxy s23 nu au ecran atât de bun
Camerele sunt foarte bune mai puțin cea macro care e acolo doar pentru Bifă
Telefonul este construit din materiale premium Si rezista chiar și la scufundării in apa
Procesorul este unul capabil nu vei avea probleme in niciun joc l-am testat chiar și în fortnite unde cu setările pe medium are lejer 60 de fps in meciuri singurul minus ar fi bateria care te duce la cam o zi de utilizare intensa daca mai deschizi și jocuri chiar mai puțin de o zi dar încărcătorul din cutie îți incarca telefonul in sub 25 de minute așa că nu e o problema asa de mare
Overall un telefon Foarte bun pentru acest segment de preț

| NLS a răspuns:

Am mai luat in trecut pentru 2 apropiati 3 modele ieftine de Xiaomi, sub 900 RON, si pot spune ca au fost decente pentru banii dati.

Mamei mele i-am luat din octombrie Redmi Note 12 Pro, a fost 285 euro, si merita fiecare cent.

Camera foto se descurca bine, modemul (telefonului) e acceptabil, si desi avem modem+router in pivnita, prinde bine semnal.
(pe modelele ieftine au existat probleme cu modemurile, se mai deconecta uneori)

Eu sunt fan Realme, dar daca as fi acum in cautare de telefon cu mai multa stocare, mi-as lua un 13 Pro+, pentru ca un monstru de procesor nu te ajuta foarte mult, aduce mai mult dezavantaje, suge bateria mai repede.
Asa, cu 2x 2, 8GHz si 6x 2.GHz, plus constructia pe 4nm, e un echilibru perfect.

Note 12 Pro ul mamei face poze faine, si nu am avut nici o problema.
Nu am simtit nevoia de GCam (care oricum trebuie sa aiba varianta exact pentru acest model ca sa functioneze, si banuiesc ca nu exista).

PS: nu cumpara de la Altex sau CEL.ro
Primii s-au prostit de curand, baga in prostie la inaintare resigilate drept telefoane noi, cat despre CEL, sunt cunoscuti de mult timp, sunt adevarate legende, la modul negativ.

PS2: daca doresti sa spargi jocuri gen Call of Duty: Mobile, Asphalt 9, etc ar merge totusi un procesor mai zdravan.

Iar daca esti pasionat de fotografie,
cauta ceva cu specificatiile:
50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS

Acel senzor mai mare, (1/1.43" e mai mare decat 1/1.56" de pe Note 13 Pro+)

De exemplu, eu am pus ochii pe urmasul telefonului meu, Realme GT 5 Pro, dar nu e lansat inca global.
Am insa speranta ca va fi, in urmatoarele luni.
Si nu va veni singur, ci impreuna cu alte modele asemanatoare ca specificatii, de la OnePlus, Oppo, Vivo... (si-au rezolvat problemele cu Nokia, si au din nou dreptul sa vanda in Europa)

| alexgerchev explică (pentru NLS):

Nu o sa il folosesc la jocuri doar browser gen si social media si pentru fotografii.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu-l am,dar bazându-ma pe cât de bun pare, cel puțin pe hârtie, eu zic că merită toții banii.
In plus, pe partea de camera, daca nu îți convine, poți instala Gcam și ai rezolvat.
Enjoy

| mODIN a răspuns:

Cred ca de 10 ani am avut doar telefoane Xiaomi (au fost doar doua, ca mi-au tinut) si nu mi-as mai lua vreodata telefon de la alta firma. Eu zic ca poti sa-l iei cu incredere.