| LuccaToni a întrebat:

Pentru telefoane, de unde vin notificarile si de unde stie telefonul sa le ia? Adica unde sunt pune aceste updateuri de aplicatii, adica exista ceva pre google play sau Apple store, ce servere, repository vin? Vreau un raspuns mai detaliat?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare firma isi memoreaza pe serverele proprii datele cumparatorului (numar de telefon, adresa de e-mail, pagina Facebook etc.) si periodic trimite notificari si update-uri la acele adrese.
Asa vin si reclamele, mai ales in cazul aplicatiilor "gratuite", instalate pe telefon.

| SomethingFunni a răspuns (pentru Bula):

@Bula de fapt, pentru platformele populare precum Apple store, orice aplicatie este descarcata de pe reteaua Apple, tot ei o modereaza si daca vrei sa schimbi continutul propriei aplicatii trebuie sa faci o cerere in avans care se aproba in cam 3-4 saptamani in functie de circumstante.

Acum daca ai in API un request pentru un server sau ceva pentru un fel de functionalitate online asta e alta poveste. Intrebarea era de natura tehnica, ai experienta ca dezvoltator iOS?

| SomethingFunni a răspuns:

"Pentru telefoane, de unde vin notificarile si de unde stie telefonul sa le ia?"

Notificarile de la aplicatii sunt interpretarea sistemului de operare a unei rutine a aplicatiei respective, de obicei e scris in java, iar aplicatia ruleaza din accesul telefonului. Daca vrei sa stii EXACT cum functioneaza atunci sper ca stii machine code.

Ce ai scris dupa nu are nici un sens.