| anonim_4396 a întrebat:

Recomandați-mi un telefon bun ( poate și cu aspect interesant).
Nu Samsung sau iPhone

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Buget maxim?

Sa duca bine jocuri?

Sa faca cele mai faine poze posibil?
(in afara de cei 2 mai sus mentionati, mai exista 2 producatori ce folosesc camere foto performante, e vorba despre Huawei si Google, dar si camerele de pe Xiaomi sau Realme sau Motorola sunt ok, daca stii cum sa le alegi)

| KaiSmile27 a răspuns (pentru NLS):

La vreo 3500 maxim. Mă interesează să, meargă bine. Nu mă interează poze si jocuri

| NLS a răspuns (pentru KaiSmile27):

In primul rand, acesta:

https://altex.ro/......EDGE40PBK/

sau

https://altex.ro/......TONEPN3GR/

https://altex.ro/......TONEPN3GY/

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12127&idPhone2=12135

Daca doresti telefoane mai deosebite ca aspect,
mai ai de asteptat putin.
E o intreaga poveste in spate, dar o sa punctez ca sa nu plictisesc.
Solutia este Realme din punctul meu de vedere, si acestia, impreuna cu fratii lor Vivo, Oppo si OnePlus, au avut probleme de rezolvat cu Nokia (patente pentru care nu platisera), fiind interzisi din piata europeana (din majoritatea tarilor) pana de curand.
S-a rezolvat si o sa revina modelele noi de la ei,
posibil Realme GT 5 Pro o sa fie lansat in EU, dar mai dureaza putin.

https://www.gsmarena.com/realme_gt5_pro-pictures-12646.php

Eu detin un superb GT 2 Pro, si abia astept sa imi iau 5-ul.

Am si Realme 9 Pro+ in familie (tata)
si Xiaomi 12 Pro+ (mama).
Si acestea sunt ok, dar nu sunt atat de puternice precum GT2 Pro-ul meu.
Iar ca sa intelegi cu ce compar, fratele meu are Galaxy S22 Ultra.
Al meu nu face poze cu mult mai proaste decat al lui, si arata mai bine, se misca mai bine. Plus pretul, al lui costand aproximativ dublu.

PS: nu detin nici Motorola nici OnePlus, dar datorita unor colegi, am butonat, stiu cum se misca si de ce sunt capabile.
Merita pe deplin oricare dintre cele 2.
Camerele foto sunt si ele cel putin decente.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Xiaomi, redmii...stii tu chinezării ieftine

| mODIN a răspuns:

Xiaomi de orice fel

| adryang78 a răspuns:

Personal, sunt mare fan Motorola. Am un G30 de peste doi ani și sunt foarte mulțumit de el.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Uita-te la Xiaomi, Oppo, RealMe, Motorola chiar.
Model nu iti pot da, bugetul fiind nespecificat.

| KaiSmile27 a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

La vreo 3500 maxim. Mă interesează să, meargă bine. Nu mă integrează poze sau jocuri

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru KaiSmile27):

Daca nu te intereseaza deloc, si cand zic deloc, DELOC, pozele, poti sa te uiti la Motorola. Din ce am auzit, merg bine, mai au si mufa jack pentru casti, insa nu fac poze ca lumea.