| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Sall TPU, am cumparat de curand un telefon Vodafone smart 4 mini (de curand adica chiar azi, si sa descarcat complet) si avand in vedere ca are bateria Li-ion (1300mHa) trebuie sa o mai formatez?
Dau funda!

5 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Nu ai dat destule detalii... Era bateria complet incarcata si s a descarcat? In cat timp s a descarcat? Ai folosit tel foarte mult ( net, jocuri, muzica)? E de stiut ca smartphone-urile se descarca repede ( ecranul si navigarea pe net). Daca tel tau l ai luat cu baterie aproape full, nu te ai jucat mai mult de o jum de ora si a murit bateria inseamna ca bateria e stricata, du te la magazinul de unde l ai luat cu garantia si iti dau alta baterie.
Tel astea noi nu au nevoie de formatare a bateriei.

| MikiMIHAI1324 explică (pentru alex495):

Eu voiam sa zic ca azi l-am cumparat si avea 45 la suta si l-am descarcat pentru a formata
Intrebarea era daca mai trebuie sa o formatez sau nu si daca da cum trebuie sa fac

| alex495 a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Bateriile astea li-yon nu au nev de formatare

| hp8510p a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Nu-i mai faci nimic! Il incarci normal...il bagi la 5-10% si il scoti la 100%

| MikiMIHAI1324 explică:

Deci ca detalii
la inceput avea cred ca 45 la suta apoi l-am descarcat so in momentul asta e la incarcat dar mai trebuie sa il formatez?