| andrei7dream a întrebat:

Sall tpu.PLEEASEE ajutati-ma cu iphoneul meu.
Am iphone 3gs si l-am upgradat(in versiunea IOS 6.0.1)... Mi s-a inchis si apoi mi-a zis sa ma conectez la itunes..Mam conectat mi s-a incarcat cv si apoi ma bagat..Imi zicea sa introduc limba..am bagat engleza..sa introduc tara. am bagat United Kingdom si apoi imi zicea sa aleg o retea.am ales reteaua mea (D-Link) am bagat pass si apoi imi zice: It may take a few minutes to activate your iPhone.adika sa astept cateva minute sami activeze iphoneul stiu..Si dupa imi da o eroare ceva de genu ca serviciile temporar sunt inchise.Ce sa fac plsss Funda. daca e nevoie va dau idu meu de mess. si va fac screenshor daca vreti. pls help me!

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu asculta la toti sau sa arunci telefonul cumva.telefonul nu are nimic este bun.doar ca nu trebuia sa faci upgrade.chestia cu motoarele ce spun unia pe aici zic si eu sa nu adoarma.sa stii ceva. itune niciodata dar absolut niciodata nu o sa faca un upgrade unui devicce daca acel device nu suporta acel iso.deci daca itune a zis ca telefonul tau poate fi upgradat la iso 6 pai atunci merge acel iso pe iphone 3gs.nu merge pe 3g dar pe 3gs cu siguranta merge.atunci care este problema de nu mai poti activa acel iphone? problema este ca tu ai avut decodat acel telefon cu cartela din aia gevey ori cu cidya si cind ai facut upgrade sa blocat.deci tu personal nu il mai poti activa.nu ai cum pentru ca iti trebuie ceva programe cu care sa stergi tot din acel telefon si sa reinstalezi iar la loc.si cei care au astfel de programe nu dau la nimeni pentru ca ei cu asta se ocupa.deci numai la un service se poate face asta.nu stiu daca cei de la ornage o sa til rezolve. uite atit iti zic.eu am fost exact la fel si m-am dus la Apple la service la Apple in america si mi-au zis sa atunc telefonul ca nu mai am cei face.niste idioti, habar nu au de nimic.am fost la un indian si imediat mi la si rezolvat.deci acei care rezolva astfel de probeleme nu sint aia care ti lau vindut.aia habar nu au ces cu ei.si nici companiile de telefonie nu au asa ceva.mergi la service de reparatii orice telefoane si aia te rezolva. dupa ce rezolva si bineinteles iti ia ceva bani buni sa nu mai faci nimic pina ce nu decodezi factory unloack.chestia aia te costa cam 2-4 $ si o faci pe www.ebay.com dar pe ebay america. dupa ce rezolvi telefonul ma cauti si iti arat eu ce sa faci cu doar 2$.nu vorbesc povesti.bafta

| supremxxxoxo a răspuns:

Adica tu ai incercat sa-l faci mai puternic, da? Ce-ai facut tu este ca si cand ai pune un motor de avion pe caruta. Fratele meu a facut aceeasi nebunie ca tine, si l-a inscris tot cu 6.01 Iphone 3 GS. Dar l-a dus la mechanic si i-a zis ca da tot posibilul sa-l faca, daca nu nu costa nimic, este posibil sa nu-l faca, i-a zis. Dar a iesit si l-a costat 50 de lei. Tu nu ai ce sa-i faci, du-l la un magazin de telephone, unul bun si cunoscut. Recomand sa-l duci pentru ca tu n-ai ce sa-i mai faci. Si mai recomand sa nu m-ai umbli la el. Si-ti mai recomand daca ti-l face sa nu m-ai faci upgrade dupa pc, fa-l direct dupa tel. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| relian a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Deci dupa tine conteaza de unde faci upgrade? nu crezi ca este acelasi lucru? eu asa cred ca este. upgrade faci de unde vrei ca tot una e.mai bine iai fi recomandat sa nu faca deloc upgrade de nicunde atita timp cit telefonul lui este decodat cu gevey ori cidya.niciodata sa nu faci asa ceva.mai inti il decodezi factory unloack si dupa upgradezi ce vrei si de unde vrei si oricind vrei fara nici o problema.iar exemplul tau cu motorul nu etste bun.scuze ca ma bag.itune niciodata nu iti face upgrade la un telefon daca acel telefon nu suporta.fa un test. uite acum noul iso este cu 6. pune un 3G la un itune si dai upgrade sa vezi ce o sa zica? o sa zica ca atit are cit are adica ceva cu 4 iso.nu poti tu pune iso de pe itune de care vrei.asta e multa lume face aceasta greseala.dar lasa ca si aia cu reparatu ce ei nu trebuie sa traiasca.aia de unde sa faca milioane.inca odata scuze ca ma bagai si eu neinvitat la tine.dar am vazut cai spus si de fratetu si de altadata sa ii spui. factory unloack costa 2$. atit si dupa poti pune ce vrei.numai bine

| supremxxxoxo a răspuns (pentru relian):

Multumesc. Da am exarat cu chestia cu motorul dar asa i-au zis cei de la mecani fratelui meu. N-ai inteles ceva. eu nu am zis ca-ti iei telefon si-l upgradezi, m-ai intai il decodezi. Multumesc

| andrei7dream explică:

Adica este ca si belit?
nu as putea sa fac intr-un fel sa il repar singur? *** am 11 ani... si nu aim zis lu taicamiu ca ma rupe...

| supremxxxoxo a răspuns (pentru andrei7dream):

Stai mai linistit ca se face. Iphonul este blocat doar atat, du-l la profesionisti si ti-l face.

| supremxxxoxo a răspuns (pentru andrei7dream):

Dar nu te mint, chinezu(reparatoru) i-a zis lui taicamiu ca da tot posibilul sa-l faca, l-a facut si a costat 50 lei. Dul la uni buni care sunt cunoscuti. Recomand sa-i spui lui taicato.

| andrei7dream explică:

Toate raspunsurile sunt bune big grin dar..nush..cine vrea funda? laughing

| mawis a răspuns:

Prostia aceasta se poate repara in cazul in care telefonul e cumparat de la operatorul tau, nu dintr-un magazin obisnuit de telefoane.
1) Duci iPhonul la operator (Orange moldcell sau mai stiu eu ca nu-s in rominia ci in moldova.)
2) Le spui ce apgrade ai facut si le dai de indata vreo 50, 80 lei, daca le dai dupa nu isi vor da staruinta, stiu din propria experienta.
Bafta!