| Ady2Slayer a întrebat:

Acum cateva zile am cumparat card de memorie de 16 GB pentru telefonul meu, si anume LG Optimus L9 P760 ( Black edition ).
Toate bune si frumoase, pana cand am descarcat un joc si am observat ca nu se instaleaza in card ci tot in memoria interna...
Ce pot face / seta pentru a se instala in cardul de memorie fiecare joc? Sau aplicatie?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, aplicaţiile/jocurile se instalează "automat" în memoria internă şi APOI trebuie mutate.

Ai nevoie de o aplicaţie care să verifice imediat după instalare dacă se pot muta şi să le mute pe SD card - spre exemplu, una din următoarele :
https://play.google.com/......ps/details

Toate cele bune.

| Ady2Slayer explică (pentru bursuc001):

Am incercat mai, dar nu merge cu aceste aplicatii.

| bursuc001 a răspuns (pentru Ady2Slayer):

NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul extern - vezi detalii la linkul :
http://android.a0soft.com/? url=App2SD.htm

Pentru cele pe care aplicaţia NU le poate muta, nu prea ai ce face DECÂT să faci ROOT la telefon.
Dacă este root-at, atunci poţi muta pe card toate aplicaţiile, dacă te pricepi cât de cât.

Oricum, NU-ţi recomand să faci root, deoarece PIERZI garanţia!

O zi frumoasă.

| xAudCulorix a răspuns:

Daca este un joc mai mare trebuie sa astepti mult.