| MTL a întrebat:

Ajutorrrr. Mi-am cumparat acum cateva ore telefon ( Samsung Galaxy S Advance) si inca nu s-a terminat bateria.
Cand se va termina, cate ore sa il tin la incarcat? Eu zic ca ar trebui pana cand apare baterie incarcata...Dar omul de la magazin mi-a zis sa il las 12 ore.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată - dar, părerile sunt "împărţite"...

Eu zic că ar fi mai BINE s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi TREBUIE schimbată!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Toate cele bune.

| MTL explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult

| bursuc001 a răspuns (pentru MTL):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Nu e nevoie de formatare dar daca vrei totusi s-o formatezi atunci lasa-l la incarcat 12 ore cum a zis vanzatorul

| Carmen100 a răspuns:

Buna. Nu te ingrijora daca nu s-a descarcat bateria, poate e mai rezistenta. Trebuiee sa il tii la formatat (incarcat) 24 de ore. Omu' de la magazin stie ce zice, nu?

| adrian972 a răspuns:

Orice telefon nou lu-at din magazin dupa ce se descarca bateria trebuie bagat la incarcat si tinut cel putin 12 ore, deoarece daca o sa il tii mai putin nu te va tine mult bateria. Funda happy

| Gabriela105 a răspuns:

Trebuie sa il lasi sa se descarce pana se inchide, apoi sa il lasi la incarcat inchis 12 ore.