| Radu201828 a întrebat:

Am auzit ca daca folosesti VPN pe date mobile merge internetul mai bine. Este adevarat? Si daca folosesti VPN ai cost suplimentar sau trebuie sa platesti ceva in plus?
De asemenea, merge si pe Wi-Fi internetul mai bine cu VPN?
Multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu platesc VPN si pot sa vad Netflix din orice tara doresc.
Prefer sa ma uit la USA si Canada care au varietate mai mare de filme.
VPN-nul nu creste viteza internetului, doar il foloseste ca orice program.

| GPA a răspuns:

Depinde de conexiunea dintre tine și VPN, indiferent că ești pe date mobile, indiferent că ești pe rețea Lan sau wireless (de la router). Nu este vorba de date mobile, este vorba de lățimea de bandă de internet (mai toate telefoanele folosesc standardul LTE 4G/5G).
Folosind vpn-ul pe date mobile, dacă nu ai deschis un contract, adică un abonament cu un furnizor de telefonie și folosești doar cartele prepay, traficul de date se va consuma in funcție de transferul de date către serverul VPN (client-server). Dacă ai abonament, este foarte posibil să ți se impună un anumit prag de trafic de date (de exemplu 50Gb, 100Gb, 200Gb). Ei bine, în orice situație, există un consum de date, dar internetul nu-ți va merge niciodată la fel de bine prin VPN, decât prin conexiunea de la furnizor (fără VPN).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din potrivă, un VPN va scădea viteza de internet. Iar cu cât locația unde te conectezi cu VPN este mai la îndepărtare și viteza de internet va fi mai scăzută. Iar pentru varianta cu plata exista și aici doua categorii de VPN-uri : gratuite și cu plată. NORDVPN este cu bani, spre ex și plătești separat accesul la serviciu prin card bancar. Nu are treabă factura de internet cu VPN-ul. Am folosit și eu cândva VPN, însă am renunțat deoarece scade mult viteza de internet. VPN folosesc doar ocazional, când mai descarc chestii cică ilegale.

| Radu201828 explică (pentru anonim_4396):

Pe date mobile am incercat si eu. si imi merge bine in 1080p.

| MValentin a răspuns:

Iti dau un exemplu propriu.
Am internet de la telekom, pot viziona pe Youtube maxim in 460p, dar cu vpn pot viziona in full hd fara probleme.
In alte situatii nu cam iti mărește viteza

| anonim_4396 a răspuns (pentru MValentin):

Cum sa fie maximul 460P, nu exista asa internet slab.
Dar Vpn-ul automat internetul merge mai incet categoric Nici decum mai iute.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MValentin):

Pai nici tie nu iti mareste viteza, doar ca ii prosteste pe astia de la Telekom si te lasa sa faci trafic YT la rezolutie mai mare. Mai e aplicabil la site-uri banate aici, pentru un nivel aditional de protectie a traficului de date pe care il faci, etc. Viteza prin VPN e de regula MAI MICA decat cea pe direct.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am atat fibra cat si mobil de la Telekom si pot sa ma uit cat vreau eu la video-uri 1080p.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoctorWh0):

Sa fii tu sanatos, dar uite ca unii au abonamente de mobil sau planuri prepaid care le limiteaza streamingul.