| PunctDeStres a întrebat:

Salut, am cumparat acum ceva timp un Iphone 12 pro nou, aprox 5 luni, iar de cam 2 saptamani se incalzeste foarte rau cand ma joc mobile legend s precizez ca nu ma joc cu el la incarcat sau in husa, e vre o problema cu el sau e normal sa se intample asta? Ps. Nu cred ca e normal mai ales ca e un telefon de aproape 4000lei

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Telefoanele mobile nu sunt facute pentru joaca, de aceea se incalzesc bateriile si daca continui asa poti lua chiar foc, indiferent ca-i iphone sau android.

Sunt mii de cazuri grave si chiar foarte grave, cand au explodat sau luat foc, pentru ca nu s-a respectat folosirea lui si s-a supraincalzit bateria.

Joaca se face pe computer, nu pe telefon!

| PunctDeStres explică (pentru Violleta2022):

Daca m asi juca si eu pubg sau alte jocuri ce solicita mai mult telefonul zic si eu ca e adevarat, dar asta e prea exagerat, nu am patit nici la Huawei nici Samsung asa ceva decat cu asta, mobile legends e un joc care necesita ff putine resurse si totusi e un telefon destul de scump, saptamana asta il voi baga in garantie pentru ca nu e ok, am un Huawei p40 si ala nu are nici o treaba si e un telefon la maxim 1500lei

| Violleta2022 a răspuns (pentru PunctDeStres):

Nu are nici o importanta valoarea telefonului, ci ceea ce instalezi pe el si joaca care este contraindicata.
Telefonul are menirea sa suni, sa primesti telefoane, sa trimiti mesaje si sa tii un ochi pe emailuri.
Joaca este pentru copilasi, dar recomandata sa se faca de pe computer, laptop sau tableta, fiindca telefonul nu este proiectat pentru asa ceva, desi are si pobibilitatea de a instala cateva jocuri simple sau mai complicate, dar atunci iti complica si telefonul.