| EusebiuStefan a întrebat:

Am cumparat de curand un Samsung S7. Problema este ca am observat ca IMEI ul dupa capac nu corespunde cu cel din setarile telefonului. Am bagat IMEI ul pe un site (imei.info, ceva de genu') si imi apare ca telefonul este de fapt s7 EDGE, nu s7 normal. Am contactat persoana respectiva de la care am achizionat telefonul si mi-a spus ca nu se pricepe la asta, ca el l-a cumparat din Anglia din magazin si m-a invitat sa ne intalnim pentru a-mi da alt s7 la schimb si sa-i verific eu ce stiu, ca nu are nimic de ascuns si chiar nu stie ce se intampla. Nu stiu ce sa fac, as vrea sa-mi spuneti o metoda prin care mi-as da seama daca telefonul a fost umblat, sau pur si simplu capacul schimbat. ( am incercat coduri ca *#06#, este totul in regula, eu urmaresc altceva, sa aflu daca telefonul este " curat " sau umblat in el.) Funda, multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Kryeno a răspuns:

Înseamnă că i-a fost schimbat capacul. Dacă nu are alte probleme (legate, evident, de performanță), nu cred că a suferit alte modificări. Poți merge cu el la un service autorizat, ca să ți-l verifice.