| Siminicianu_Iulian_1995 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi, am avut o problema cu telefonul meu si l.am bagat intr-un servis de reparati cu cost, atunci cand l.am bagat am am completat o fisa cu numele meu si marca telefonului si mi.o zis sa vin peste 3 zile, dupa 3 zile am trimis un prieten in locul meu pentru am scoate telefonul din servis ( el nu stiind ce telefon am) in fiine o plecat cu biletul de intrare in servis la tesghea. O semnat o foaie si i-s-a dat alt telefon ( o eroare ) ajunse acasa si imi da telefonul, sesizand ca nu este telefonul meu! Deodata ce am semnat documentul de ridicare din servis si eliberarea bonului fiscal m.ai poate sa extraga telefonul?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, din pacate nu mai poti face nimic, cei de la service au semnatura de ridicare, deci, l-ai primit, iar legal, au documentul semnat de primire!
Din pacate, este 100% vina ta ca ai trimsi pe altcineva.
ACum sincer, eu nici nu as accepta sa ceva, daca prietenul asta al tau ti-a dau vreun telefon mai vechi de la altcineva si a pastrat telefonul tau?
Cum poti sa dovedesti?

| anonimg a răspuns:

Sigur că va putea, dar trebuie să mergeți împreună; în situații complicate de felul acesta trebuie să fii prezent tu, ca și proprietar al telefonului.
Chiar daca s-a făcut o eroare aceasta se poate rezolva. Numai dacă cei de la service nu vor să ajute la rezolvarea problemei, înseamnă înșelătorie, si trebuie anunțată politia la 112.
Vei primi telefonul tău pe baza fisei completate la început.
Dacă cei de la service vor spune că nu mai au fisa, atunci e mai grav pentru ei și vor fi amendati (si chiar închisă firma) de către anaf -pentru că sunt obligați să păstreze orice document.
Telefonul tău poate fi gasit de către politie pe baza imei-ului.
Dar speram să nu se ajungă până aici. Eu cred că ti-l vor da.

| Kreh_Andrei_1998 a răspuns:

Da si normal te duci tot cu prietenil tau la servis si le spui ca ai avut o problema in acea zi si ca prietenul tau nu cunostea telefonul, si s-a produs o incurcatura. In caz de nu til dau inapoi le ceri numarul la patron sa mai bine suni la politie cand esti acolo si se rezolva.