| KapyManuKapy a întrebat:

Salut! laughing
Am o problema, azi mi-am luat o cartela noua cu numar si am uitat codul pin, tastandu-l gresit de 3 ori.....cum pot sa aflu codul puk tinand cont ca eu nu mai am "Carcasa" aia pe care scria codul PUK deoarece au oprit-o aia de la Orange cand mi-au decupat cartela...Si nici nu am cum sa-mi aflu numarul deoarece nu pot suna la 222 sau alte chestii de astea! HELP DAU FUNDA SI RESPECT >:

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"In cazul in care codul PIN este introdus gresit de 3 ori, cartela SIM se va bloca si va fi necesar sa cunosti codul PUK pentru deblocare.
Acest cod il poti afla prin apel gratuit la *100# sau la 444 - Serviciul Clienti Orange dedicat clientilor PrePay sau 411 - Serviciul Clienti dedicat abonatilor Orange.
Daca si codul PUK este introdus gresit de 10 ori, cartela SIM se va bloca definitiv si este necesar sa o inlocuiesti." - SURSA :
http://www.orange.ro/....../din_src/1

Vezi şi linkul :
http://www.orange.ro/....../din_src/1

http://www.orange.ro/......e/iq/34021

Toate cele bune!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cartela vine sigilată omule, am luat si eu una si era sigilata cu coduri cu tot mi a dat o, iar cind am introdus cartela in telefon, nu a fost nevoie de coduri pin si puk, a mers din prima. Deci cartela ta ori e defectă, ori ai blocat o, mergi inapoi la ei sa ti o deblocheze, nu m ai tasta aiurea coduri, ca o arzi.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai bine te duci la reprezentanta Orange si explici situatia.
Eu asa am procedat cu cartela unui unchi.
O zi bunahappy

| gelu1970 a răspuns:

Cei de la Orange nu ar trebui sa pastreze ceea ce al tau.
puk ar trebui sa ti-l faciliteze cei de la Orange. suna si le spui ce problema ai.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Codul PIN standard al unei cartele noi este 0000. In cazul in care ai introdus gresit codul PIN de 3 ori, cartela ta se blocheaza si este necesar sa introduci codul PUK, pentru deblocare. Pentru a afla acest cod apeleaza *100# de pe orice numar Orange functional si alege optiunea 4 - "Abonamentul meu, optiuni si blocare numar" si apoi 5 - "Afla codul PUK", unde ti se va cere numarul de telefon. Daca nu ai acces la un alt telefon Orange, poti afla codul PUK si din contul tau online, sectiunea "Servicii"- "Deblocare cartela SIM.

O zi buna,
Orange Helper

| KapyManuKapy explică (pentru OrangeHelper):

Nu pot sa aflu numarul de pe acea cartela deoarece nu am cum sa intru pe ea, imi trebuie puk-ul

| BogdantheDreamer a răspuns:

Poti suna dupa alt numar pentru a cere codul puk al cartelei tale.

| h3llboy666 a răspuns:

Ceri de la un prieten telefonul formezi *100# si gasesti in meniul acela ceva gen PUK - o sa iti ceara daca cartela e abonament sau prepay - numarul si o sa-ti dea puk-ul.