| RB26DETT a întrebat:

Am o problema cu un Xperia M, ei bine, il foloseam normal, pe facebook si dintr-odata a dat crash aplicatia 'din pacate facebook s-a oprit' ok, nu-i nimic, un bug, peste 2-3 secunde 'din pacate core. apps s-a oprit. Ok, peste o secunda 'din pacate gapps... s-a oprit, ok, asta deja este o problema si tot asa au dat eroare toate aplicatiile pana am ajuns la un ecran negru. Am restartat telefonul, am intrat in setari sa-i dau o resetare din fabrica, bineinteles, tot apasand ok dupa ok ca se tot inchideau aplicatiile, butonul de reset nu merge. Ciudat, il apas si nu merge, ei bine, incerc sa intru in recovery, incerc cu power si volum +, nu merge, power si volum -, tot nu merge, toate odata atunci, nimic, bun, bootloader blocat, nedeblocabil, direct, Sony pc companion, isi descarca addonuri tot ce are nevoie si conectez telefonul exact cum mi se cere. Dupa 2 secunde eroare si se fac rosii randurile, ce spun ca nu trebuie sa misc cablul sau telefonul sau sa-l deconectez. Dau retry si-mi spune ca nu se poate descarca din cauza unei erori de retea. Ei bine, internetul merge bine, nu am nici cea mai mica problema, am incercat cu inca 3 cabluri, aceeasi treaba. Am incercat pe alte PC-uri, pe unele se incarca pana la jumatate si-mi da aceeasi eroare. De bagat CWM si flashuit alt ROM nu pot, este blocat de tot telefonul asta. Ce-i pot face?

6 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Ciudat rău de tot... E posibil să fi prins un virus. Dacă nu merge cu softul de la Sony, încearcă să reinstalezi manual Androidul. Altceva nu știu... poate să încerci o scanare de viruși de pe calculator. Mai rămâne să-l duci în service.

| RB26DETT explică (pentru SonicAndrei):

1 : Bootloader blocat nedeblocabil
2 : Stii chestia cu recovery de-l pornesti cu power si volum + sau -, asta nu are asa ceva
3: Am incercat sa-l conectez la calculator dar odata ce core. apps. nu stiu ce da crash si multe altele si gapps si toate alea numai de conectat la pc nu are chef laughing
chiar n-am ce-i face...

| SonicAndrei a răspuns (pentru RB26DETT):

Nașpa... Ar costa mult să îl duci în service?

| WaNt3D1856 a răspuns:

Pentru inceput ii poti da disable la Contacts pentru a scapa de majoritatea din erori.
Apoi descarca un program de root, fa-i root, baga-i un custom recovery apoi da-i flash la o alta versiune de android.
Daca nu vrei sa-i pierzi garantia, du-te la garantie cu el.

| RB26DETT explică (pentru WaNt3D1856):

Au trecut 2 ani, gata cu garantia... nu pot intra pe nimic ca da eroare, dau eroare toate aplicatiile pana cand ajunge la un ecran negru, am incercat sa-i bag alt ROM dar nu merge, bootloader-ul este blocat si nedeblocabil, am incercat si in trecut sa bag CWM si mai apoi CM12 dar nu am reusit din cauza bootloader-ului, i-am contactat pe cei de la Sony dar nu m-au ajutat cu mare lucru 'du-l in service' mda... de parca eu mai am factura

| WaNt3D1856 a răspuns:

Baga alt ROM cu odin.