| AxenteIonut a întrebat:

Am un abonament telekom si am o ruda in strainatate care m-a rugat sa ii activez roamingu-l, i l-am activat, dar internetul de pe date nu ii porneste, a incercat sa schimbe si apn-ul cu,, broadband``, dar degeaba, stie cineva cu ce il pot ajuta? El detine un sistem ios

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa incerce intai, la setari, sa puna tara in care se afla.
Daca tot nu functioneaza, sa schimbe tot din setari LIMBA in engleza sau limba tarii si sa mearga la o caseria al firmei la care s-a conectat prin roaming, pentru ajutor.

| AxenteIonut explică (pentru Bula):

Problema este ca, el este ofiter si acum este in port, nu ar avea cum sa mearga la o caserie

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE activat si roaming-ul de date care e DIFERIT de cel de voce

AMBELE trebuie activate SI DIN TELEFON, nu numai din Telekom

iar daca ai reusit sa ii activezi pe cel de voce si ambele de mai sus nu se aplica (le-ai activat) atunci poate sa dea telefon direct la Telekom si sa intrebe care ar fi problema si ce setari sa faca

| AxenteIonut explică (pentru Bizon95):

Voi incerca sa activez si cel de date