| mtw123 a întrebat:

Salut.
Am un adaptor Apple cu care incarc telefonul, iar atunci cand telefonul ajunge pe la 90% sau ceva de genul adaptorul incepe sa scoată un sunet ciudat, ca un fel de bâzâit. Din ce cauza?

Funda

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă se și încălzește (excesiv) este un indice de spraconsum (bateria ia mai mult curent decât este cazul)

| mtw123 explică (pentru sierra1):

Mă indoiesc, bateria este nouă, schimbată azi

| sierra1 a răspuns (pentru mtw123):

Se și încălzește?

| mtw123 explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru mtw123):

Este un indice de spraconsum! nu e de bine chiar dacă bateria e nouă

| ziftode a răspuns:

E posibil sa ai un incarcator vechi de telefon vechi, care avea nevoie de putere mica la incarcare
si sa pui un telefon nou, care eventual poate si fast charging care are nevoie de putere mare chiar foarte mare
deci sa streseze incarcatorul serios, daca spui ca numai dupa 90%
daca se si incinge foarte tare te sfatuiesc serios sa, schimbi incarcatorul, eu am dat 30roni pe unul cu doua iesiri USB si capabil de 4.8 amperi pe impreuna de la Lidl (foarte probabil ca tu ai ceva sub 1 amper la incarcatorul ala)

| mtw123 explică (pentru ziftode):

E incarcatorul original de la Apple si cablul la fel laughing

| ziftode a răspuns (pentru mtw123):

De la telefonul respectiv, sau de la altul?
daca da
atunci e pe duca big grin

| mtw123 explică (pentru ziftode):

De la telefonul respectiv, aceleasi cu care a venit in cutie.
ce anume să fie pe ducă?

| ziftode a răspuns (pentru mtw123):

Incarcatorul
un incarcator nu ar trebui sa scoata zgomote pentru ca nu are nimic mecanic in el, daca scoate, atunci e posibil chiar sa ia foc
nu am spus probabil, dar... posibil