| andrey0232 a întrebat:

Am un iPhone 7 de la eMAG. In urma unei cazaturi s-a spart. Daca l-am spart garantia mai functioneaza? Adica in sensul in care daca repar la un service autorizat o sa mai am garantia.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sorry - adio garnație, faci reparația pe banii tăi

| relian a răspuns:

Garantia aia normala este doara in cazul in care telefonul se strica singur, sau nu mai functioneaza bine desi tu nu iai facut nimic rau.
In cazul de fata nu mai ai nici o garantie.
Sunt si garantii pentru chestii de genul asta, adica daca scapi sa spargi ecranu sau scapat in apa etc, dar pentru asta se plateste separat o alta garantie.
Intra la Apple si vezi se numeste Apple Care si vezi si cat se plateste.
In cazul tau nu mai poti face nimic, o sa platesti ecranu daca mergi sa il repari.
Eu iti recomand sa mergi sal repari la Apple, asta daca in RO Apple are magazine prorpii.De ce zic asta? Pt ca Apple repara chestii de genul asta si o face cu piese originale.
Daca pui un ecran mai stiu eu de unde ai toate sansele sa nu functioneze corespunzator.
Ar mai fi si o alta opriune, sa gasesti la cineva care are acelasi telefon, dar care are stricata Motherboard, deci telelfonul sa aiba ecranu bun, asa poti gasi si schimba tu, dar problema este unde gasesti.Am spus asa optiuni, sunt si iphoane care se vad asa, dar in cazul asta trebuie sa fii sigur sau sa ai garantia ca ecranu este original.

| andrey0232 explică (pentru relian):

Salut, stiam ca schimb pe banii mei. intrebarea era daca dupa ce repar o sa mai am garantie sau nu. Adica daca repar si peste 1 an se strica bateria de ex sau placa de baza o sa mi l schimbe/repare sau sa mi dea banii inapoi.

| relian a răspuns (pentru andrey0232):

Nu mai ai garantie deloc,odata ce ai dat cu el de pamant. Orice telefon,automobil sau mai stiu eu ce alt produs,odata ce ai accidentat acea masina,nu conteaza cat de grav,odata ce ai spar acel telefon, garantia s-a dus.
Chiar daca tu nu le spui, ei or sa vada ca ai schimbat ecranul, iar daca peste o luna te lasa bateria de exemplu, ce sa zic e greu de spus. Daca pui un ecran original, aia sa nu stie ca ai facut asta garantia este inca valida.
Pe de alta parte un telefon are garantie 1 singur an atat.Deci de la data cumpararii tu ai garantie 1 an, dupa un an la revedere. Daca tu repari acum ecranu ala si peste 1 an se strica bateria cum spui si avand in vedere ca tu acum ai cumparat acel telefon, deci peste 1 an pa si la gara, telefonul a iesit deja din garantie.
Dupa 1 an nu o sa mai ai garantie la nimic, indiferent ce repari tu acum ok?
Iphonul nu se strica daca nul strici tu, eu am avut iphoane de la 4 si niciodata nu mi s-a stricat telefonul asa fara sa-i fac nimic.Ba pe 5S l'am scapat in piscina laughing mai exact am cazut eu imbract in piscina,am realizat imediat ca am telefonul in buzunar,am iesit rapid,telefonul a facut ceva figuri,liniute colorate vreo zi,dupa care si-a revenit laughing

Deci daca tu repari acel ecran la Apple,sau la cineva care raporteaza lor ca au reparat telefonul tau,in cazul in care patesti ce spui tu piana intr'un an,in acest caz pierzi garantia la orice.
Daca repari,schimbi tu ecranu, eu de exemplu as putea sa schimb f usor, daca am ecran, dar sa fie original, in acest caz ei nu au de unde stii ca tu ai avut ecranu spart, iar daca se intampla ceva in anul asta de garantie ei iti repara telefonul moca.

Eu de la iphone 5 folosesc o carcasa f buna, cel putin asa cred Tech 21 se numeste,la magazin cand am fost sa iau prima data,vanzatoru a scos telefonul lui iphone la pus in acea carcasa si la aruncat jos pe beton laughing am zis ce faci frate? Zice sa iti arat ce carcasa este.

Acum indiferent ce carcasa,husa ai avea,conteaza f mult unde anume scapi telefonul jos. Daca il scapi pe o suprafata plana,adica sa nu fie pietre, nu va pati nimic, dar daca il scapi undeva unde sunt pietre de exemplu, poti s-a ai si carcasa de fier, poate cadea cu ecranu pe o piatra si tot se va sparge.
Carcasa de care eu zic este f subtire si f rezistenta la socuri, mai finuta si in acelasi timp rezistenta carcasa nu am vazut.Deci finuta si rezistenta, nu imi plac carcasele alea de face telefonul cat o caramida laughing ce zic eu este exact cum ar trebuie sa fie o carcasa.

| alex495 a răspuns:

Relian are dreptate, dar asta nu inseamna ca te duci si le spui ca tu l ai scapat pe jos si s-a facut muci. Depinde cat de rau l ai spart. In mare daca nu e ciobit pe margini sa se observe ca l ai scapat ar merge sa spui ca au aparut niste crapaturi cand am bagat pubg 5 ore si cand avea 50 de grade tel de abia il tineam in mana din greseala l am scapat. Ti am dat un ex, tu poti cauta unu mai elocvent pentru tine, s ar putea sa mearga, ang de la eMAG sunt foarte de treaba. Eu am returnat produse a doua zi fara niciun motiv sau am returnat laptop de 3o de bete facut si cu rata bancara la ei, se poate, numai ca trebuie sa insisti si sa ti ti punctul de vedere sus, sa nu i lasi sa creada ca 100% e vina ta. Si data viit cumpara dracu o husa, costa 30 de lei una decenta pe net... Si stai linistit, ai scobitura sa te dai mare cu marul rolling on the floor

| andrey0232 explică (pentru alex495):

Salut, stiam ca repar pe banii mei( telefonul e mult prea spart ca sa pot da vina pe asa ceva) dar intrebarea era daca dupa ce repar o sa mai am garantia sau nu. adica daca repar si peste un an mi se strica placa de baza o sa mi l schimbe/ repare sau sa mi dea banii inapoi.