| cristimaz a întrebat:

Am un prieten in Anglia care vrea sa vândă un telefon care e codat, din auzite am înțeles ca dacă l-as aduce in România nu ar fi probleme, ar merge pe orice rețea, este adevărat sau trebuie decodat? Mersi!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In Anglia, toate sunt unlocked. Daca el spune ca e codat e clar ca e furat.

| sierra1 a răspuns:

"un telefon care e codat...ar merge pe orice rețea,"

- ăsta e rostul blocării (codării) in rețea - să "meargă" DOAR in rețeaua respectivă

| Elelei a răspuns:

Ai inteles gresit. Si aici daca cumperi unul codat pe o retea, trebuie decodat.