| Gumgum1999 a întrebat:

Am un Samsung galaxy a5 2017 si o cartela telekom.

Eu am incarcat cartela cu 6 euro si am activat optiunea 6.

Aveam 4G aproape peste tot dar de la a doua reincarcare nu mai apare 4G nu-l mai gasesc deloc chiar si in luna cu in care aveam full 4G acum imi apare H+(3G) sau chiar si E (EDGE, 2G) si am umblat si la setari retele mobile apn este tot ala si tipul de autentificare tot la fel si am verificat si tipul de conectare era ca si inainte 4G, 3G, 2G (conectare automata).

Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| Black13LoL a răspuns:

Nu-i problema, eram sigur, oricum, cam asta este problema, la orasele mari este 4G-3G, semnalul poate interfera acum datorita caldurii. Deja aici is altfel de probleme laughing

3 răspunsuri:
| Black13LoL a răspuns:

Poate optiunea nu mai ofera conexiune 4G, oricum, daca vrei sa stai pe o anumita retea, ma refer 4G/3G/2G poti sa le selectezi la setari. Conectarea automata este pusa din fabrica ca sa lase telefonul sa se conecteze automat la o retea pentru a putea avea semnal. De exemplu la un oras mare (Bucuresti) posibilitatea de a fii conectat la 4G este mai mare decat in varful unui deal. Depinde si de pozitionarea ta. Deci poti sa schimbi tu pe 4G din setari dar posibil sa nu ai semnal.

| Gumgum1999 explică (pentru Black13LoL):

Am verificat si optiunea scrie ca mai am 6040 MB trafic 4G si din setari nu pot selecta doar 4G pot alede din 4G, 3G, 2G (conectare automata)
sau 3G, 2G(conectare automata) sau Numai 3G sau Numai 2G si atat astea sunt toate.
Dar este si posibilitatea de a nu avea semnal 4G datorita locului (eu locuiesc la sat) da tot nu inteleg de ce nu mai receptioneze semnal 4G unde aveam inainte si cum la sat nu prea ai nici semnal 3G decat in anumite locuri este enervant sa te plimbi de colo colo a gasesti 3G pentru un mesaj sau ceva de genul asta.
Multumesc oricum!

| Gumgum1999 explică (pentru Black13LoL):

Am verificat si optiunea scrie ca mai am 6040 MB trafic 4G si din setari nu pot selecta doar 4G pot alege din 4G, 3G, 2G (conectare automata)
sau 3G, 2G(conectare automata) sau Numai 3G sau Numai 2G si atat astea sunt toate.
Dar este si posibilitatea de a nu avea semnal 4G datorita locului (eu locuiesc la sat) dar tot nu inteleg de ce nu mai receptioneze semnal 4G unde aveam inainte si cum la sat nu prea ai nici semnal 3G decat in anumite locuri este enervant sa te plimbi de colo colo a gasesti 3G pentru un mesaj sau ceva de genul asta.
Multumesc oricum!

| Black13LoL a răspuns (pentru Gumgum1999):

Nu-i problema, eram sigur, oricum, cam asta este problema, la orasele mari este 4G-3G, semnalul poate interfera acum datorita caldurii. Deja aici is altfel de probleme laughing