| tuguiflorian a întrebat:

Salut, am un Samsung galaxy s II si acum 2 saptamani mi-am facut un update de la 2, 3 la 4, 0,4 si de o saptamana imi face figuri bateria sau softul nu stiu sigur ca de exemplu:vorbeam la telefon si de odata numai mergea ecranul si nici butoanele dar eu inca puteam auzi la telefon si nu puteam sa-l folosesc decat dac iis coteam bateria... iar dupa ce o scoteam pierdeam 20 % din baterie... mi se intampla de 2 ori pe zi de ieri si deja cred ca exista o problema, va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE cum ai făcut update-ul la soft...
Poate fi din cauza asta, sau din alte cauze.

În privinţa bateriei, atunci când mai face "figuri", să îl bagi la încărcat şi dacă-l poţi folosi în continuare ( fără să scoţi bateria ) atunci e din baterie.

Totuşi, cred că "problema" este softul - prin scoaterea bateriei faci o resetare de soft ( "soft reset" ).
Sau, e posibil să ai un virus, ori o aplicaţie cu "figuri"...

Dacă NU ai antivirus pe telefon, să-ţi instalezi!

Poţi să instalezi Avast! Free Mobile Security - îl poţi descărca de la linkul :
http://www.avastantivirus.ro/avast-mobile-security

Eventual, să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică" ), din meniul telefonului şi vezi dacă îţi rezolvă problema.

În cel mai rău caz, trebuie reinstalat softul.

Toate cele bune.

| tuguiflorian explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! nu eu l-am updatat l-am dus la un gsm si ei mi-au pus 4.0.4, prietenii mei care au tot s II au 4.0, 3 si nu au avut niciodata problema aceasta, crezi ca ar trebui sa schimb softul? singura problema a telefonului este aceasta cu bateria.

| bursuc001 a răspuns (pentru tuguiflorian):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Teoretic, Android 4.1.2 "Jelly Bean" ar TREBUI să fie disponibil deja şi în România - conform informaţiilor "oficiale" de la Samsung - vezi linkul :
http://www.arenait.net/......xy-s2.html

http://www.sammobile.com/......laxy-s-ii/

Cauţi update de pe telefon ( din meniu, faci update "on air" ), iar dacă nu găseşte soft nou atunci cauţi update cu Kies.

Eu cred că cei din service nu ţi-au instalat "corect" softul sau au pus o altă versiune ( incompatibilă ).

Totuşi, din ce spui tu, cred că problema este cu softul ( nu cu bateria ) - dacă nu rezolvi cu metodele de mai sus, poţi încerca reinstalarea softului de la linkul :
http://www.sammobile.com/....../firmware/

Toate cele bune.

| tuguiflorian explică (pentru bursuc001):

Am incercat sa dau factory reset, 2 zile nu mi-a facut problema am sters tot etc... si azi seara cand vorbeam la telefon ( cu castile la urechi) mi s-a oprit iar ecranul adica el eraoprit dar numai mergea sa il pornesc nici macar sa opresc telefonul chiar daca mergea in continuare sa vorbesc la el, vreau sa spun ca totul emrge perfect la el deci nu are nici amcar un frame sau cum se spune nu se opreste deloc sa faca o mica pauza... l-am bagat la incarcat sa vad daca mi se aprinde ecranul dar degeaba, i-am scos bateria ca sa mearga, sa il duc la Vodafone? am garantie pana in 2015. Androidul pe care mi l-au pus este 4.0.4 si este in romana nu stiu daca este incompatibil.
Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru tuguiflorian):

Înseamnă că nu e de la soft.

Dacă ai garanţie, atunci du-l la ei la Vodafone să vadă ce are ( poate fi şi o defecţiune internă ).

Le explici EXACT ce figuri face şi vezi ce zic şi ei...

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| tuguiflorian explică:

Multumesc foarte mult!
Imi poti spune cand apare varianta oficiala jelly bean sau cum as putea sa o iau? fara sa rootez telefonul?