| sweetgirl68 a întrebat:

am un Samsung galaxy s3 neo si are 14% baterie este nou si as vrea sa-l pun pentru prima data la incarcat il las sa se descarce de tot sau il pun acum si cat trebuie sa il las la incarcat?

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Daca te iei dupa fiecare ajungi sa faci si rugaciuni la samsungul ala.

Nu ai nici o treaba, pune-l la incarcat si foloseste-l cat doresti.

De ani de zile nu se mai face asa numita formatare a bateriei. Acea formatare a bateriei era de fapt pentru acumulatorii Ni Cd. Si se datora unui asa numit efect de memorie al acumulatorului. Practic el credea ca era incarcat cand in realitate era descarcat. Se intampla in situatiile in care incarcai acumulatorul complet si il descarcai partial.

Pentru acumulatorii noi, Li-Ion, acest efect de memorie exista la un nivel foarte redus, considerat in practica inexistent.

Asa ca fii fara grija.

| ivanvalentinalin a răspuns (pentru cristimihailov):

Am un s3 si vreau sa ii fomatez bateria! am inteles ca trebuie sa il tin 12h la incarcat! daca in seara asta il pun la incarcat la ora 20:00 am inteles ca peste 24h sa il mai bag la incarcat adica maine seara la ora 20:00 e adevarat?

| cristimihailov a răspuns:

@ivanvalentinalin:

Tu nu ai citit raspunsurile.

Nu este nevoie sa formatezi. Ai inteles prost sau ai fost dezinformat.

Mai sus ai si motivele pentru care nu trebuie sa formatezi: pur si simplu pentru ca s-a schimbat tehnologia.

| RareşTPUro a răspuns:

Umbla pe telefon pana se inchide singur, si pe urma il bagi la incarcat (fara sa il aprinzi....il ti inchis) si il ti intre 12 si 16 ore la incarcat (pentru formatarea bateriei). Pe urma il deschizi, umbli iar pe el pana se descarca si se stinge singur si il bagi din nou tot asa.

De vreo 2-3 maxim 4 ori trebuie sa faci acest lucru pentru cresterea si imbunatatirea bateriei.

| ivanvalentinalin a răspuns:

Am un s3 neo si vreau sa ii formatez bateria bateria! am inteles ca trebuie sa il tin 12h la incarcat si la 24 de ore sa il bag iar adica daca in seara asta l-am bagat la ora 20:00 la incarcat maine seara la 20:00 sa il mai bag la incarcat! e adevarat?