| Anonimul179 a întrebat:

Salut! As vrea sa-mi iau un iphone si am auzit ca bateria de la iphone e mai buna ca bateria de la android, adica o baterie de 2000-3000 de mAh de pe iphone concureaza cu una de 4500 de mAh de pe android datorita constructiei mai bune la iphone.Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Era adevarat! Chestia asta se aplica cand aparuse iPhone 7. Sunt ceva ani de atunci. Acum, bateriile sunt cam la fel, gen cat de tin, dar depinde si de tine cat stai si ce faci cu telefonul. Dar un plus, pe care il vad eu, fata de iPhone pentru android este ca, cam toate telefoanele android, au posibilitate de incarcare rapida. Incarci o baterie descarcata in 30 minute...si crede-ma conteaza. Am avut si iPhone si stiu cum sunt amandoua.

| Anonimul179 explică (pentru SuNaM):

Acum nu stiu ce sa aleg, am o baterie de 3200 de mAh si nu sunt multumit de cat tine, iar la Apple telefoanele tot pe aici se invart cu bateria, cred ca tot pe android pot avea variante mai bune ca baterie

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

IPhone 13 - Li-Ion 3240 mAh, non-removable - 89h

S22 - Li-Ion 3700 mAh, non-removable - 85h

un exemplu, deci NU

Bula
| Bula a răspuns:

Chestia este ca, iPhone are mai putine aplicatii ca telefoanele cu Android, deci are ce sa consume mult curent (mai ales aplicatiile care nu sunt oprite si functioneaza in background).

| UserRo10 a răspuns:

Nu conteaza softul cat conteaza softul. Momentan Iphone a cam reparat problemele date de overheating si descarcare rapida

| Karina17K a răspuns:

E bine ca bateria sa aiba cat mai mult mAh. Pe masura ce trece timpul, sanatatea bateriei scade si se "consuma" din totalul de mAh iar bateria va tine mai puțin, de aceea se descarca mai repede dupa 1 an-doi de la achizitie. Dupa 1 an sanatatea scade aprox. 10%. Depinde si cum il folosesti. Dacă ajunge sub 70%-80% e critic

| healerdx7 a răspuns (pentru Karina17K):

La iPhone trebuie sa ai 100% sanatatea bateriei dupa 2 ani de utilizare. Daca ajungi la 90% dupa un an, faci ceva foarte gresit.