| OanaBalta a întrebat:

Salut,

As vrea sa-mi schimb telefonul in saptamaniile viitoare si am o mare dilema. Momentan detin un HTC ONE M7 si oscilez intre Iphone 5s si Samsung Galaxy s5 Neo. Am citit o gramada de review-uri dar fiecare arata pro si contra pentru ambele.

Pe care ar trebui sa il aleg? (Avand in vedere performantele terminalurilor si ignorand pretul)
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu stiu cum sa iti explic, dar s5 neu mai slab decat m7 overall. Hai sa iti fac o comparatie complet sa intelegi.
Samsung-ul e mai subtire, dar mai mare ca si dimensiune.
Samsung-ul e rezistent la apa(in o anumita limita). Ecranul la Samsung e amoled=culori foarte bune, negru foarte bun, dar criticat de multa lume pentru ca nu sunt la fel de "Realiste"(sunt suprasaturate).
La Samsung ai diagonala mai mare(dar nu e musai un avantaj, mai ales ca si telefonul e mai mare).
Un mare mare urias minus la Samsung: E FULL Plastic. Treci de la un material premium (aluminiu) la plastic.
+ la Samsung care o versiune mai noua de android. daca era pe soft neoficial, m7-ul era superior(are suport de la dezvoltatori).
+Samsung ca are slot de card
-Samsung ca are mai putina memorie interna, si daca vrei 999 aplicatii, nu prea le poti muta pe card.
Legat de performante, ambele se descurca similar, poate usor mai lent m7-ul. Dar diferenta nu e asa de mare dintre ele.
Camera foto: frontala: clar Samsung. camera din "spate", daca pozele is facute ziua: Samsung. daca is facute noaptea: HTC.
Daca vezi bine, si pretul, eu spun ca nu merita. Nu ai avantaje suficiente. 5s, idem, deja are ceva ani, si bateria e destul de slaba la 5s.
sfat: daca musai vrei sa cumperi ceva, cauta alte telefoane, nu musai dupa brand.
A, si vezi din ce an is review-urile(in special la 5s)...

| OanaBalta explică (pentru sltlp):

Stiu ca acum cer prea mult.dar ai putea sa-mi dai cateva de exemple de telefoane cu care ar merita sa schimb HTC-ul?big grin

| sltlp a răspuns (pentru OanaBalta):

Cea mai buna alternativa e LG g4: http://bit.ly/1TSSdCe. Are tot ce vrei, si chiar e un upgrade adevarat.Camera e si ea foarte foarte buna.
Varianta 2: s6 http://bit.ly/226nLcl. Partea rea la s6 e bateria. Cate nu tine prea grozav. DE fapt, tine poate o idee mai bine decat la m7, da nu cu mult. la g4 bateria e mai ok.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Samsung Galaxy S5 Neo deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......0c83j8.php

Toate cele bune!

| Cedry2k8 a răspuns:

In primul rand as spune ca nici un telefon dintre cele doua mentionate de tine mai sus nu o sa iti faca probleme (sa se blocheze sau sa aiba lag). Despre S5 Neo, are un coleg, si nu se compara cu S5 simplu. S5 Neo e versiunea low-cost a S5-ului. Acum, depinde si de tine. Daca vrei sa arate bine urmatorul tau telefon, ia-ti 5S. Daca vrei performanta, putere, ia-ti S5. Acum, eu nu inteleg de ce vrei sa iti schimbi telefonul, M7 este foarte bun....mai bine ti-ai lua un M8 sau M9
Si mai trebuie sa zic ca iOS este cu minim 2 clase peste android.

| OanaBalta explică (pentru Cedry2k8):

Telefonul l-am achizitionat cu un abonament Orange in valoare de 25 de euro iar in 3 saptamani imi expira perioada de valabilitate a abonamentului. Cum este un abonament destul de mare ca pret, m-am gandit ca am sansa sa imi achizitionez un alt telefon, daca tot am reducere mare pentru el. M-am gandit la un alt HTC, dar cei de la Orange nu mai au in grila de telefoane decat HTC A9 care sincer nu ma incanta si un Desire 820. Cat despre S5 simplu, nici pe acesta nu il mai au...De acea incercam sa aleg intre cele 2 (5s si s5 neo)...Ideea e ca as vrea un telefon care sa ma "tina" 2 ani de acum incolo pana la urmatoarea prelungirebig grin

| DabiJaWL a răspuns:

Ia-ti Htc one M9!

| baime a răspuns:

Eu te-as sfatui sa iti cumperi iPhone. E mult mai bun ca sistem de operare. Eu am Samsung si face atat de muuulte 'figuri'. Sincer nu imi imaginam ca e asa. Cu prima ocazie eu o sa imi cumpar iPhone.

| Cristian_Denis_1999 a răspuns:

Alege samsungul!

| Daraban_Catalina_1994 a răspuns:

Alege samsungul. Nu de alta dar eu am Iphone si e naspa. Se sparge mai mereu, trebuie sa iti face 10.000 de conturi, castile se strica repede...