| qRazvII a întrebat:

ce sa aleg dintre Samsung galaxy s7 sh si un Samsung galaxy a 5 2017 nou?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu mi-as lua nou, n-as avea incredere in telefoane SH decat daca le-as lua de la prieteni sau macar cunostinte.

| anonimg a răspuns:

In link-ul acesta vei vedea avantajele si dezavantajele (l-am adaugat si pe j7 2017):
https://www.gsmarena.com/......mpare.php3

La A5, daca este dual sim, pe langa doua cartele poti sa ii pui si un card in acelasi timp; la celelalte doua nu poti face asta.
Daca iei de la sh, asigura-te bine de tot ca telefonul merge bine. Astfel ii testezi toate functiile posibile, inclusiv gps, bluetooth. Cu S7 poti sa editezi fisiere Microsoft office. Asigura-te ca poti sa folosesti functia asta daca se va schimba contul cu un altul; astfel poti sa suni la Microsoft Romania si sa te informezi mai dinainte. ( https://www.microsoft.com/ro-ro/romania/contact )
De asemenea cu S7 ti se ofera 115 GB spatiu de stocare in OneDrive. Asigura-te ca te poti bucura de lucrul acesta daca se va schimba contul (tot la Microsoft Romania, pentru ca one drive apartine de ei).
Deci daca nu te poti bucura de contul de 115 Gb din one drive, si daca nu vei putea sa editezi fisiere (word, excell, power point), atunci pretul lui S7 sh trebuie sa fie mult mai mic decat al unui A5 (2017) nou.
Si nu te lasa amagit ca S7 are acumulatorul mai mare decat al lui A5, deoarece telefonul este mai vechi si bateria se uzeaza in timp. Acumulatorul se uzeaza la fiecare incarcare si descarcare.

| gelu1970 a răspuns:

Eu intotdeauna am preferat sa cumpar ceva nou. desi in acest caz s7 e mai bun.
intrebarea mea e urmatoarea: de ce naiba alegeti doar Samsung sau iphone? suntem o tara cu o populatie saraca, fara a jigni pe nimeni, suntem saraci si ne cheltuim pe telefoane de marca pentru a fii smecheri. prostia si domnia se plateste scump.
baiete sunt telefoane actuale mai performante ca ceea ce ai scris mai sus, noi, si cu bune prestatii.
eu am un telefon nu foarte ieftin. insa zilele trecute am probat un Xiaomi Mi A1 ce costa sub 900 lei si A5 si S7 sunt copii mici pe langa ceea ce ofera acest terminal la pretul de vanzare.
eu am dat un exemplu. sunt multe altele. si sa intelegi ca toti fabricantii au fabricile in china. asta ca sa nu imi spui ca nu vrei chinezarii.

| kar1GaNNN a răspuns:

Clar S7.
Memorie RAM mai mare, camera foto mai mare, rezistența mai mare. in trei cuvinte "valoare mai mare.

| VladAntonio a răspuns:

Samsung a5 nou!

| Señor1ta a răspuns:

Depinde și de prețuri, eu aș alege a 5 nou.

| SkittlesP a răspuns:

S7 nou

| DenisaFMM69 a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa verifici intâi
-spațiul de stocare (sa nu fie sub 16gb)
-camera foto
-sunetul
-bateria
-funcțiile
-aspectul
Depinde care Îți place tie mai mult, nu sunt experta în telefoane o spun din propria experienta

| DenisaFMM69 a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa verifici intâi
-spațiul de stocare (sa nu fie sub 16gb)
-camera foto
-sunetul
-bateria
-funcțiile
-aspectul
Depinde care Îți place tie mai mult, nu sunt experta în telefoane o spun din propria experienta. Și sincer nu as cumpăra un telefon folosit.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Galaxy S7 pentru ca are totul mult mai avansat de cat celalalt. Camera este mult mai buna, ecranul este mult mai performant, si este o alegere mai draguta as zice eu.

| denisaa2002 a răspuns:

A5 2017...clar

| Lucii1499 a răspuns:

Eu am un Samsung Galaxy A5 isi merita toti banii, sunt foarte multumit de el.

| RaduMarius0315 a răspuns:

A5 Nou