| Em14 a întrebat:

Salut, contul meu de Facebook trimite singur like uri la pagini din Asia. Și la postari, ce as putea face sa nu mai facă asa ceva? Dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai folosit Autoreactions ca sa ai mai multe like-uri la poze.
Intra la setari aplicatii si scoate-le pe toate.
Schimba parola. Configureaza autentificare in 2 pasi (la Setari -> Conectare).
Intra in jurnalul de activitati si sterge like-urile.
Intra la www.facebook.com/hacked sau daca nu ai incredere in Facebook (ce detine TrendMicro si vei putea scana cu el), poti face urmatoarele:
Curata cu CCleaner Professional Trial.
La Tools -> Extensii browser scoate toate extensiile din Chrome, Firefox si ce mai folosesti.
Scaneaza cu Malwarebytes in caz ca ai esuat in a le scoate.
Exista aici trial extins pentru antivirusi buni: https://sharewareonsale.com/s/norton-antivirus-sale
Daca folosesti Google Chrome, exista o posibilitate sa scoti extensiile virusate. https://support.google.com/......er/2765944

5 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Cineva stie parola sau poate e un virus instalat prin care a aflat cineva parola, nu are cum sa trimita altfel.
Scaneaza calculatorul cu malwarebytes si schimba apoi parola.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Este foarte posibil ca cineva să-ti fi spart contul sau să ai un virus. Prima măsură pe care ar trebui să o iei cât mai repede este să îți schimbi parola. Ai grijă numai să fie una cât mai puternică și mai greu de ghicit.
Pentru siguranță, îți poți scana și telefonul/calculatorul cu ajutorul unui antivirus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AllyAlexandra20):

Virusii de genul de obicei folosesc AuthToken si trebuie macar temporar schimbata metoda de autentificare incat sa se genereze altul.

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de informații big grin

| Lupu_Constantin_2000 a răspuns:

Trebuie sa intri pe un pc si sa dai pe satari si undeva pe acolo trebuie sa scrie cv de ( la alea la care intri si vezi top 100 cei mai buni prieteni sau cum vei arata peste 5 ani. Etc) si intri acolo si stergi toate paginile alea. Daca n-ai inteles da-mi add pe Facebook siti explic mai bine. Funda?