| anonimbuc21 a întrebat:

Salut. detin un Huawei p20 pro. Am schimbat cablul de incarcare cu aceeasi putere de 5A. problema e ca in momentul in care introduc cablu in portul telefonului afiseaza incarcarea super rapida si dupa 5 min se afiseaza doar < se incarca>. cu cablul original merge rapid. de ce? daca e tot de
5A

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Eu am lucrat 1 an la service telefoane
Sunt atât de multe cauzele ce pot conduce fix al aceeași manifestare în cât nu știu ce răspuns aș putea să îți ofer.

Prima cauză ar fi calitatea proasta s condensatorului din încărcător care si-a trăit traiul si-a mâncat mălaiul

Ar putea ca si bateria telefonului tau sa se fi saturat de viața iar orice baterie moderna are un moc laptop in ea un procesor jmecher rău de tot gen 200 MHz memorie ram soft... Tot ce trebuie ca sa il poti considera un laptop in miniatură
Acest circuit integrat monitorizează temperatura bateriei
Monitorizează și ia decizii referitoare la încărcare or ca el spune printr-o magistrală de date plăcii de bază a telefonului câte milisecunde să ii mai ofere curent iar placa telefonului execută sau nu ceea ce a cerut acest procesor.
Poate ca acest procesor a descoperit o decalibrare a bateriei
Poate ca alt procesor ce se ocupa cu o altă parte a încercării ce se află pe placa de piese a descoperit alte decalibrării sau incompatibilități
De exemplu el ca să încarce are nevoie din partea încărcătorului tău de o tensiune pe care o negociază
De exemplu telefonul tău ar trebui să poată sta de vorbă cu încărcătorul
Încărcătorul are si el o serială prin care comunica cu telefonul
Prima dată încărcătorul spune eu pot să ofer 5v 9v 12v și 2000v
Telefonul spune ok
Dă-mi 5v
Încărcătorul spune am trimis 5v
Telefonul spune am primit 6v
Hai să ne calibrăm
Se calibrează
Și se sincronizează
Telefonul spune nu mai gândi tu că îți spun eu când să îmi trimiți curent
In cărătorul este de acord sau nu este de acord cu această propunere
Telefonul cere 9v
Încărcătorul dă 9v
Telefonul confirmă
Încărcătorul spune telefonului că a primit confirmarea.
Telefonul cere 12v încărcătorul spine că a primit o cerere să ofere 12v
Telefonul confirmă cererea
Încărcătorul oferă 12v
Telefonul confirmă și începe să consume.
Telefonul cere 2000volți
Încărcătorul se screme să îi ofere pe cei 2000volți
Telefonul și încărcătorul trec pe monitorizarea electrosecurității
Acum atât încărcătorul cât si telefonul monitorizează securitatea in expluatare
Si sunt pregătiți ca la orice scăpare electrostatică orice descărcare orice modificare a consumului orice
Apariție a unei rezistivități sau a vre-unei sarcini capacitive
Sau trenuri de impulsuri sau armonici sau unde fliker sau radiații emise parteneriate sau radiații electromagnetice perturbatoare să intee în starea de avarie
Si este posibil ca exact acest fenomen să se petreacă și la tine

Caută în manualul
În fișa tehnică
În datasheet catalogul
Cablului respectiv ce rezistență electrostatică are
La câte mii de volți a fost verificată izolația lui
La câte mii de volți rezistă acea izolație.

Sunt multe cauze de la cele mai banale nu face contact mufa
În cărătorul este mincinos in mod intenționat făcut de fabrică să mintă că ar putea dar el sa nu poata de cât pentru 5 minute sa se ridice la nivelul așteptărilor.

Poate telefonul tău se încălzește prea tare și el ia decizia să nu mai vrea să se încarce rapid pentru ca deja sa încins prea tare

Asa ca trebuie sa mergi cu telefonul cu încărcătorul la un service unde repara zilnic placi electronice de baza ale telefoanelor mobile
Si sa il rigi pe meșterul fasole sa iti prezinte si tie dac a facut cumva vreo facutate de electronica

Sau este salahor după ureche