| FelixRadu21 a întrebat:

Salut, din nou! Asta e a treia oară când am dus Samsungul Galaxy S7 la reparat în legătură cu recepția de date mobile, fiind foarte slabă. De data asta, omul mi-a schimbat si piesele de sub antena, care erau din bucăți. Omul mi-a spus că telefonul a fost facut din bucăți si că a pus piese noi originale pentru antena si alte piese în el cat timp a rămas telefonul la el la service. Observ ca problema nu mai e chiar ca inainte, dar parca tot e slăbuț. Adică nu e că iphone ul meu 7, care prinde mult mai bine semnalul. E normal sa fie asa? Se mai poate face ceva ca sa prindă si Samsungul s7 același semnal bun ca pe iphone sau atata poate duce antena si nu mai e nimic de facut? Repet, a schimbat omul la service totul în legătură cu antena. Antena noua + piese noi originale de sub antena.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Schimbarea pieselor nu trebuia făcută. Dacă nu are semnal bun cu piesele originale (dacă tu l-ai cumpărat de nou), atunci ce piese să-i pui pentru el?
Ori s7 nu are semnal bun, ori ai avut parte de un rebut ce a scăpat printre cele care au fost puse la vânzare.
Nu mai investi în el. Caută să-l vinzi ieftin de tot sau să-l dai degeaba, unde viitorul posesor trebuie să-i cunoască defectele. Un astfel de aparat i se descarcă bateria repede: pentru că este vechi, dar și pentru că nu are semnal bun. Un telefon, cu cât are semnal mai slab, cu atât se descarcă mai repede.