| Blogeru a întrebat:

Îmi poate spune cineva care e treaba cu acele telefoane noi dar fără accesorii care se vând pe net? OLX-ul este plin de Galaxy S6 sau de iPhone 6 noi, neactivate, cu folii pe ele, dar fara accesorii si cutie. Furate nu au cum sa fie nici chiar din magazin pentru ca sunt noi si neactivate...

Răspuns Câştigător
| Ank23 a răspuns:

Buna, dupa cum stim cu totii sunt foarte multi romani plecati in strainatate, iar acolo abonamentele se dau ca painea calda, in Anglia spre exemplu ( pentru. ca acolo am fost si pot sa ma pronunt ) in afara faptului ca se poate lua un telefon la abonament foarte usor iar daca il activezi sau nu la fata locului este alegerea ta, ai 2 variante in care din ambele iti iei teapa: 1. Poate fi codat pe una din retelele nationale uk ( Vodafone, Orange, O2 etc ) iar din cate stiu la noi in tara nu pot fi deblocate si 2. Este o chestie foarte tare cum ca daca cumva iti ''pierzi telefonul'' poti beneficia de altul pe loc faza nasoala este ca in momentul in care ai declarat asta adio telefonul vechi il inchide definitiv prin ICloud (la Iphone), de fapt asta e smecheria ca pot lua un telefon, pot sa vin personal sau sa-l trimit prin posta in tara si sa il vand apoi ma intorc fie peste 1 luna 2 3 7 si il declar ''furat'' sau ''pierdut'' si imi da altul mie iar tu ai ramas fara telefon pentru ca ti se inchide si nu il mai poti porni. Acum ramane la aprecierea ta. eu ti-am spus ce am vazut si eu la altii tongue

| Blogeru explică (pentru Ank23):

Sunt telefoane Samsung Galaxy S6 noi, cu android. Alea nu pot fi blocate. Si chiar daca ar fi asa... de ce le-ar vindr fara cutie si alte accesorii?

| Ank23 a răspuns (pentru Blogeru):

Habarnam, pot fi codate pe retele din alte tari care nu pot fi decodate la noi in tara, ca idee pretul scacde foarte mult la amenet cand e codat pe o anumita retea chiar si in tara de origine. dar daca vrei neaparat sa iti iei mai bine Samsung pentru ca acelea nu pot fi inchise chiar daca il da pierdut. si sa le verifici daca merge cartela de Romania!