| Aly2196 a întrebat:

Salut, mi-am cumpărat un iphone 8 in noiembrie 2019 din altex, telefonul se presupune ca este nou din moment ce este achiziționat din magazin, am descoperit in aplicatia sanatate ca au fost făcuți pași din anul 2017, eu am nelamurirea daca era nou sau nu si daca pot da in judecata pe cineva in legatura cu asta?

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Nu, nu rezolvi nimic.
Eu am avut un aparat foto de la Flanco. Nou-nout, cutia sigilata. Acasa am descoperit contorizarea pe la o mie si ceva. M-am intors la magazin a doua zi. Nu au recunoscut nimic, a iesit scandal si cu OPC, tot nu s-a rezolvat.
Am intrat pe un site al marcii si am intrebat daca in Romania se vand aparate reconditionate. Alt scandal. Nu doar ca au negat, dar m-au acuzat de informatii false, defaimare, etc si m-au blocat.
Ca fapt divers, acum doi ani am cumparat un aparat foto de la second-hand (!) din strainatate. L-am primit cu doua baterii! Se vede si din seriile consecutive ale bateriilor ca asa a fost livrat din fabrica.
In concluzie, ei stiu ca la noi se vinde aparatura (telefoane, aparate foto, televizoare, etc) reconditionata, cu contorizarea resetata, putin revopsit daca e cazul. La pret de nou. Dar nu vor recunoaste niciodata. Si nu vei rezolva nimic.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poate e un telefon recondiționat.
Cei de la Apple vând astfel de telefoane.

| Aly2196 explică (pentru gelu1970):

Pai bun dar eu am avut pretenția sa fie nou, nici de cum reconditionat si nici nu m-a înștiințat nimeni, daca imi bat capul cu ei rezolv ceva?

| Yuoia a răspuns (pentru Aly2196):

Nu, nu rezolvi nimic.
Eu am avut un aparat foto de la Flanco. Nou-nout, cutia sigilata. Acasa am descoperit contorizarea pe la o mie si ceva. M-am intors la magazin a doua zi. Nu au recunoscut nimic, a iesit scandal si cu OPC, tot nu s-a rezolvat.
Am intrat pe un site al marcii si am intrebat daca in Romania se vand aparate reconditionate. Alt scandal. Nu doar ca au negat, dar m-au acuzat de informatii false, defaimare, etc si m-au blocat.
Ca fapt divers, acum doi ani am cumparat un aparat foto de la second-hand (!) din strainatate. L-am primit cu doua baterii! Se vede si din seriile consecutive ale bateriilor ca asa a fost livrat din fabrica.
In concluzie, ei stiu ca la noi se vinde aparatura (telefoane, aparate foto, televizoare, etc) reconditionata, cu contorizarea resetata, putin revopsit daca e cazul. La pret de nou. Dar nu vor recunoaste niciodata. Si nu vei rezolva nimic.