| Remus13 a întrebat:

Mi-am scapat telefonul pe jos si nu mai merge touch screen-ul. Spuneti-mi va rog ce este de facut.
Telefonul nu-i crapat, nu-i zgariat!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna,pot fi mai multe cauze. Haide sa explic pe larg : ecranul cu touch este alcatuit din mai multe straturi: 1. Strat de protectie, care e fie o folie, fie sticla rezistenta (gorilla glass), apoi e stratul senzitiv, cam de 1/3 dintr-un milimetru, apoi ecranul propriu-zis. Acestea doua pot fi lipite, ceea ce in caz de avarie te ustura la buzunar, pentru ca se schimba ambele desi doar unul e stricat. Asa ca poti vedea foarte clar ecranul, dar sa nu raspunda la comenzi. Asta fin cauza foliei, cel mai probabil, este o folie deosebit de subtire prin care trec conductori de la touch catre placa de baza. Dar pot fi si alte cauze, asta e cea mai comuna. Mergi la un service GSM si ti se va propune o suma. Poti negocia, ei nu dau bon fiscal, oricum.

| Remus13 explică (pentru valentingb):

Am facut ca tine. Multumesc.
Am rezolvat.

4 răspunsuri:
| simonamaria a răspuns:

Am patit si eu asa, are displayul spart chiar daca nu se vede dul la reparat.mie mi-a luat un milion jumate la Xperia, dar depinde de telf.

| Caddy1609 a răspuns:

Ecranul nu are trebuie cu touch screen ul.touchscreen ul e de fapt un fel de folie transparentacu ceva circuit si o mufa de conectare.e posibil sa fi iesit mufa touchscreen ului de la impact. oricum singur acasa nu ai ce i face. fara sa l duci la un gsm nu scapi..Bafta

| lexxxy a răspuns:

E posibil sa fi sarit banda care face legatura din touchscreen si circuitele telefonului. mergi cu el la doctor si o sa te rezolve