| AxlRose a întrebat:

Mi s-a stricat dispaly-ul la iphone 5s si nu mai pot introduce parola pentru ca am incercat deja de cateva ori si mi s-a blocat telefonul(iPhone dezactivat, conectare la iTunes). Am bagat cablul in calculator, am intrat in itunes si imi zice "iTunes could not connect with the iphone because it is locked with a passcode. You must enter your passcode on your iphone before it can be used with itunes". Ce e de facut in situatia asta?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il duci sa i schimbe displayul, ca altfel nu il poti debloca, ai un pin acolo pe el, si acel pin sau cod il poti tasta numai daca functionează ecranul.

| AxlRose explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si unde sa il tastez? ca telefonul nu ma lasa ca ii dezactivat de tot. Imi zice sa ma conectez la itunes

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AxlRose):

Nu ai cum, pina nu il duci sa schimbe displayul, după ce il vor repara, o sa il poti folosii ca si pina acum adica usor.

| AxlRose explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da ce legatura are displayul cu faptul ca ii blocat telefonul. Eu am intrebat cum pot sa il deblochez, ca oricum display-ul il schimb, dar nu stiu cum sa intru in telefon

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AxlRose):

Tu nu intelegi ca există o mare legatura intre display si cod? Nu pe display tastezi codul? ca doar nu il tastezi pe carcasa pina nu schimbi displayul, nu poti debloca, ce nu intelegi. du-te cu el la astia care repară, poate au ei alte metode de a debloca telefonul, daca ai impresia ca te mint.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am patit si eu.
L-am dus la un service si mi-au inlocuit provizoriu displayul cu unul functional ca sa pot introduce codul de deblocare si apoi mi l-au dat inapoi.
Totul a durat 2 minute si le-am dat 10 lei ca nu au vrut nimic.
Telefonul a fost reparat pe asigurare dupa aceea dar aveam nevoie urgent ceva date din el.

| AxlRose explică (pentru TrăieşteClipa):

In situatia mea mai pot introduce codul de deblocare?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru AxlRose):

Du-te la un service si te rezolva.
Avantajul la 5s ca te costa putin reparatia fata de rahaturile de Samsung.
Un display nou original costa 350 ron si unul sh max 200.

| AxlRose explică (pentru TrăieşteClipa):

Am gasit display de la cine sa cumpar, trebuie numa sa mi-l montez.Da intrebarea era cum sa deblochez telefonul pentru ca imi apare mesajul "iPhone dezactivat, Conectare la iTunes"

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru AxlRose):

Simplu.
Conectezi noul display si deblochezi telefonul.

| Edy_Muscalu_1990 a răspuns:

Poti foarte usor si fara sa schimbi display ul trebuie sa intri in recovery mode sa iti apara iconita aia cu itunes si cablu albastru sau rosu si pe urma ii dai restore dar dupa trebuie sa ii schimbi display ul ca sa il configurezi doar sa nu ii dai restore daca nu e contul tau si e al altuia