| 7astian a întrebat:

Salut,
Mi se blocheaza touchscreen-ul destul de des desi telefonul functioneaza in continuare (ex: primesc mesaje pe whatsapp chiar si cu touchscreenul blocat).
Ce pot face?
Mentionez ca am schimbat ieri display-ul deoarece era spart si de atunci am aceasta problema.
Am incercat tot ce scrie pe net: restart, scos card+cartela, revenire la setarile din fabrica.
Tot degeaba. I-am facut si un update de sistem si se pare ca am reusit sa ii mai imbunatatesc frecventa de blocare: nu se mai blocheaza la 10-15 min de utilizare ci cam la o ora happy
Dar tot se blocheaza...si isi revine numai dupa restartare.
Aveti idee care este cauza? Ce pot face?

4 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Probabil nu a fost schimbat cum trebuie mergi la service să vezi ce e.

| 7astian explică (pentru Cksihja):

La service l-am schimbat. Chiar am stat cu ei acolo cand au facut asta. Cand l-am testat, atunci, m-a interesat doar daca merge touch-ul. Acasa am observat ca se blocheaza dupa cateva minute de utilizare.
Cei de acolo spun ca nu isi dau seama ce poate fi.
Cineva mi-a spus ca e posibil sa se intample asta pentru ca nu este display-ul original, dar nu prea pare plauzibil deoarece l-am mai schimbat de 3 ori pana acum tot la acelasi service si nu am avut absolut nici o problema

| Cksihja a răspuns (pentru 7astian):

Ori sunt de vină cei de la service ori sistemul tău se supraîncarcă. Depinde și de cât de vechi este telefonul unele telefoane sunt programate să se strice după un timp.
Verifică la un alt service dacă touch-ul este prins cum trebuie și este funcțional e posibil să fie un contact defect.

| 7astian explică (pentru Cksihja):

Touch-ul este ok, deoarece am momente de utilizare de aproximativ o ora, fara nici o problema, dar apoi se blocheaza.
Telefonul este un Huawei Nova (2016)