| MaxKiller911 a întrebat:

Samsung Galaxy Note II sau Samsung Galaxy S IV i9500 (quad-core 1.6 GHz) si de ce?

11 răspunsuri:
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Hmmm........Imi place GS IV, dar nu prea.(stii vorba, nu?)

As alege Note II Pana la urma big grin
De ce?
-Ecranul tot este mai mare
-Are SPen INCLUS
-Rezolutia nu este chiar stralucita, dar pot trai cu ea
-Nu mor ca nu am Gorilla Glass 3... Gorilla 2 nu este chiar atat de rau!
-Internetul este mai rapid
-Nu mor eu ca nu am camera de 13MP
-Procesorul este mai putin performant, dar nu este neperformant, si nu va fi pentru urmatorii...2 ani?
-Bateria este mai buna

Mi-as lua S4 pentru ca:
-este mai subtire
-rezolutia, desigur
-Gorilla Glass3
-WLAN a/b/g/n/ac
-Camera de 13MP
-DualSHOT
-CPU (Cortex A15 vs Cortex A9)
-CPU2 (Modul foarte interesant de a salva baterie prin 2 procesoare)
-GPU

Adica..Acel S4 da, este pana la urma un GALAXY 'S', dar....mmm! Nu stiu, este ceva care ma face sa nu il aleg! Intelegi? Adica..nu este o evolutie atat de mare intre SIII si SIV, spre deosebire de cea intre SII si SIII!
Si. daca as avea bani de SIV, mi-as lua un HTC ONE! Daca nu il stii, iti recomand sa te documentezi! mi se pare mult mai frumos!

Deci aleg note happy

Ca idee...Deabea astept Note III! Jur ca o sa fie telefonul perfect! Deci chiar nu o sa mai ai ce sa vrei! Sa vrei un ecran mai mare de 6" mai mult de 3GB RAM? mai mult de FullHD? mai mult de OctoCore?

Succes; Sper ca te-am putut ajuta!

Mai sunt niste chestii, care le voi posta ca un raspuns la un raspuns

| vladelvis a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Si eu mi-as lua noul HTC one, parerea mea este ca HTC one este cel mai aratos telefon, si foarte bun!

| TheTimeKiller a răspuns:

Samsung galaxy s4 pentru ca:
-are procesor octo-core
-are ecranul potrivit(Samsung galaxy note2 e prea mare. Nu pentru maini pentru transport, trebuie sa-l ti in gentuta dupa tine)
-La Samsung galaxy s4 iti poti lua un s-pen original.
-Are functii noi si android mai avansat.

| LeganzaMoonwalker a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Salut!
Nu sunt in totalitate de acord cu tine!
1)Nu este chiar procesor OctoCore! Are 2 QuadCore de marimi diferite, deci nu se poate spune ca este chiar OctoCore! Cand o sa scrie acolo in specificatii OCTOCORE CortexA15, atunci o sa fie happy
2)Da, are ecran potrivit. Dar Note2 nu este chiar atat de monstru! Si in 2010, GS1 era considerat foarte mare la 4", si se credea ca 4.3" era deja exagerat..La fel si cu Note, cu ecranul de 5.3"..acum, dupa cum poti vedea, deja telefoanele highend se aproprie foarte mult de acest prag de Phablet!
Ca sa imi continui ideea - Daca esti baiat, chiar destul de usor sa il tii in buzunar!(Am un Note, si nu este nici o problema! - Si diferenta de 5mm intre Note si Note II nu este chiar atat de mare)
-Si ce daca iti poti lua unul original? Crezi ca se va compara vreodata cu SPenul note-ului? Are aplicatii facute pentru asta, are un loc special in telefon, are multe nivele de presiune ..etc - si nu vei putea face toate lucrurile care le faci pe NoteII, pe un S IV cu SPen!
-Functiile acelea noi vor aparea cu siguranta printr-un update la Note (nu toate, pentru ca acele Air Gestures ((glisezi cu degetul la 2cm de ecran)) este o chestie Hardware, nu va aparea. Dar Smart Pause si Smart Scroll vor aparea cu siguranta)

| TheTimeKiller a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Daca ti-ai dat raspunsul, singur, de ce ai mai pus intrebarea? Daca tot vrei ceva cu ecran mare ia-ti o tableta cu 3g. O tableta de 8 inci nu e mare diferenta fata de note 2. Eu folosesc telefonul sa vorbesc la el, nu stiu ce faci tu. Am un Sony xperia go si se misca destul de bine. Daca vrei pentru jocuri, aplicatii, facebook etc. si sa vorbesti 3g ia-ti o tableta (tot de la Samsung ca are S-pen Samsung galaxy 8.0)

| LeganzaMoonwalker a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Bravo...TI SE PARE CA EU AM PUS INTREBAREA? ma cheama LeganzaMoonwalker, nu Elektro406winking
Si nu vreau sa imi iau o tableta, daca vreau ceva cu ecran mare. asta este o tampenie. O tableta deja nu o mai poti folosi ca un telefon. Si o tableta de 8" este mare diferenta fata de note2! Ce, intre un ecran de 2" si unul de 5" nu este mare diferenta? Iti zic eu, este.
Si hai nu te mai da tu mare ca tu doar folosesti telefonul pentru a vorbi la el! Atunci nu iti mai luai Xperia Go, ci Nokia 1100! Se misca la fel de binewinking
De ce sa imi iau o tableta pentru jocuri si aplicatii? In primul rand nu imi iau un telefon pentru a ma juca pe el, poate ca spre deosebire de altii il folosesc si la aplicatii utile. O tableta nu o poti pune in buzunar si nu o poti tine in mana.Un NOTE il poti tine in mana si cu siguranta il poti pune in buzunarwinking

| TheTimeKiller a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Telefonul l-am primit cadou happy

| LeganzaMoonwalker a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Atat ai avut de spus? lol ma bucur!

| TheTimeKiller a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Ce ai vrea sa spun mai mult? Am 14 ani.

| vladelvis a răspuns:

Salut!

Iti recomand Note II!
Si eu vreau sa-mi iau peste o luna, ti-l recomand deoarece are acel S pen, si cu acela poti face multe lucruri, si este ca un "inlocuitor de pc sau de tableta!

| AnastasescuF a răspuns:

Samsung galaxy s4 dar mai trebuie sa astepti putin si se lanseaza si in Romania happy