| Ateistu a întrebat:

Octa core ori quad core ce alegeți?
Vreau să-mi iau Samsung galaxy note 4 și nu știu ce versiune sa iau cea pe Octa core sau cea pe quad core și care este diferenta
Dau funda!

16 răspunsuri:
| florynyk92 a răspuns:

Ai grija ca varianta octa core s-ar putea sa nu suporte retelele 3g din Romania

| MskDesign a răspuns:

Sa zicem ca avem un procesor quadcore de 1, 6 GHz si unul Octacore de 1, 3GHz.
Procesorul quadcore ajunge sa lucreze la o frecventa totala de 6, 4 GHz.
Procesorul octacore ajunge sa lucreze la o frecventa totala de 10, 4 GHz

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns (pentru Ateistu):

Bineinteles

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns (pentru Ateistu):

Eu nu sunt in Romania de foarte mult timp.Am Dolce aici unde ma aflu eu, si din ce bine am vazut pe la publicitate, acum in Romania se beneficiaza de retea 4G.Cred ca ar trebui sa functioneze.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Octa core inseamna ca procesorul are 8 nuclee. Quad core are 4 nuclee. Evident ca este mai buna versiunea cu octa core.

| AlexL28 a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa cifre, procesorul Exynos al celor de la Samsung care echipeaza varianta octa-cora a lui Note 4 e putin mai rapid ca si Snapdragon 805 care e pe varianta quad-core. Dar in realitate nu exista diferenta in utilizarea de zi cu zi, daca ar fi asa iti dai seama ca una din variante nu s-ar vinde deloc. Dar de unde cumperi tu varianta octacore, pe piata din Romania nu va ajunge.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexL28 a răspuns (pentru Ateistu):

Am vazut...dar sincer cred ca e o greseala, varianta octacore ar trebui sa fie doar pentru Asia din cate stiu eu.

| DataSoft a răspuns:

Din cate stiu eu octa core are 8 nuclee in procesor si cel quad core are 4nuclee. cam asta ar fi diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| DataSoft a răspuns (pentru Ateistu):

Logic ca octa core..nu

| DataSoft a răspuns (pentru Ateistu):

Funda?

Răspuns utilizator avertizat