| Sasuke66007absjabavdjandnx a întrebat:

Stie cineva cand va ajunge in Romania actualizarea Android 8.0 la telefonul Samsung Galaxy A8 2018 Official, prin OTA?

Răspuns Câştigător
| Protegent a răspuns:

Il va primi in luna octombrie.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu am luat Xiaomi Redmi Note 5 direct din fabrică cu Android 8.1
Mă mir că Samsung nu a ajuns până acum cu 8.0 pe toate dispozitivele sale.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonimg):

Pai si astiade la Xiaomi niste milogi big grin Pai sa nu-mi bag eu picioarele ca am MIUI 10, dar tot Android 7.1.2.Pe bune mi se pare chiar de rahat ca Redmi 4X a inceput de la MIUI 8 si am ajuns la 10 si tot cu Andoid 7.1.2.Noroc ca Redmi 4X este bogat cand vine vb de ROM-uri ca altfel nu stiu ce ma faceam ca acum am NitrogenOS bazat pe Android 8.1

| anonimg a răspuns (pentru Bogdan70001):

Păi eu am MIUI 9.5; și acum 4-5 zile în urmă i-am făcut update.
Eu zic că este mai bună așteptarea, decât un Android 8.1 și să nu funcționeze cum trebuie. Pentru că nu puțini sunt aceia care după ce au primit update vor să se întoarcă înapoi la vechiul sistem din pricina că nu le funcționează bine toate aplicațiile.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonimg):

Tot astept de la MIUI 9.5 incoace.Mi s-a cam luat, poate Redmi 4X o sa ajunga si la MIUI 11 si tot pe Android 7.1 o sa fie bazat...Btw inainte sa iau Nitrogen OS m-am interesat destul de mult ca sa aflu ce ROM mi s-ar potrivi si am avut 3 variante
- Resurrection Remix
- AOSP Extended
- Nitrogen OS
Si am auzit ca desii celelalte 2 sunt ROM-uri mai cunoscute, Nitrogen OS este unul dintre cele mai stabile Custom ROM-uri

| anonimg a răspuns (pentru Bogdan70001):

Tu vorbești de lucruri străine pentru mine. De aproximativ o lună am acest telefon cu Android. Până acum am avut Windows phone. Eu nu știu ce fac acele Rom-uri descrise de tine. ^_^

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonimg):

ROM,mai pe intelesul tuturor, insemna o versiune de Android modificata (nu stock)
Custom ROM-ul (ceea ce am eu ) este o versiune custom(modificata) de Android. Uite de exemplu si MIUI este tot un Custom ROM, fiind o versiune modificata de Android 7.1/8.1 Cum si Nitrogen OS (ce rulez eu) este un Custom ROM de Android 8.1. Chimbarea ROM-ului se face de obicei cand vrei o versiune superioara de Android sau nu-ti place cea actuala

| anonimg a răspuns (pentru Bogdan70001):

Am înțeles ceva. Dar nu este posibil ca unele aplicații să nu funcționeze bine cu un Android modificat? Sau să apară erori din pricina sistemului modificat?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonimg):

Daca flash-uirea (instalarea mai pe intelesul tutoror) este facuta cum trebuie ce la carte nu ar trebui sa ai probleme.Depinde si de Custom ROM-ul pe care ti-l iei, sa fie unul cu o reputatie buna.TOTUSI,atentie ca sunt unele ROM-uri mai grele de flash-uit precum AOSP Extended, AOSP Cardinal, Pixel Experience.BTW DACA VR SA INCERCI (ceea ce te-as sfatui, adica incearca si tu mai multe si alegi ce-ti place) uite aici o lista de Custom ROM-uri bune pentru incepatori
- Resurrection Remix OS
- Nitrogen OS
- Lineage OS
Eu am AOSP Extended, mai greu l-am luat dar sunt multumit de el.Ar dura cam mult sa te invat tot, dar cauta si tu pe YouTube
1. How to flash TWRP for Xiaomi Redmi 5 Plus (telefonul tau)
2. How to flash (si ROM-ul pe care vrei sa-l incerci )

| gelu1970 a răspuns:

Mai ai de așteptat.
Samsung nu a actualizat nici s7 in totalitate.
Sunt s7 cu Android 7 incă.
Pe viitor, cand cumperi un telefon, vezi ce fabricanți iși respectă clienții in ceea ce privește updates.