| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un telefon si l-am luat i-am scos cartela, am dat reset e un telefon ieftin de vreo 300 de lei.Ma poate gasi cum va proprietarul?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, dar tot hot ramai. Dupa lege nepredarea in termen de 10 zile a obiectelor gasite se considera furt.

| anonimg a răspuns:

Orice lucru gasit care nu ne apartine nu este al nostru; insusirea acestuia este furt.
Salotanul a raspuns bine.
Daca si-ar da interesul, politia te poate gasi; pentru ca fiecare telefon are un imei (cod) de identificare care poate fi localizat instant de acolo de unde este folosit.
Norocul tau este ca politia nu-si da interesul; ghinionul tau este ca iti strici caracterul si pierzi mantuirea pentru un lucru de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am gasit telefon de 2500 lei. L-am vazut, l-am luat, l-am inchis, ajuns acasa i-am scos cartela, l-am resetat, ba chiar am dat si 70 lei sa il resetez de tot la service, i-am cumparat incarcator, folie, husa si il folosesc de 4 luni. Cum spunea cineva mai sus 'hot". Am bagat mana in buzunarul cuiva? Adica altul doarme in papuci si eu sa ii inapoiez? In fine, poate dadeam inapoi daca existau camere de supraveghere in locul cu pricina. Dar asa... Am gasit eu ceva? Nu.
La fel si tu. Ai gasit ceva? Nu.
Sanatate!

| Raniaa a răspuns:

Mda, România straight face

| VargaRoxana1995 a răspuns:

Am pierdut de curând un telefon. îmi poți spune marca telefonului? Al meu era Microsoft

| Julia1188 a răspuns (pentru VargaRoxana1995):

Crezi ca ti l-ar da daca ar fi al tau? Cu siguranta nu, dupa cum a pus problema si dupa ce raspunsuri i s-au dat de catre unii.

| anonim_4396 explică (pentru VargaRoxana1995):

Nu vezi ca si-a sters contul? Apare cu anonim.

| ICombative a răspuns:

Daca acea persoana are factura de la telefon poate prin politie sa gaseasca cu imei

| anonim_4396 explică (pentru ICombative):

Politia nu are cum sa faca asta. De fapt poate, dar daca il declara furat si apoi se constata ca telefonul a fost pierdut, cel care a facut reclamatia risca si el sa fie cercetat sau sa fie amendat. In cazul de fata este precum cainele care incearca sa isi prinda coada.

| Madalinn27 a răspuns:

Te mananca puscaria hotule, glumesc, si eu las fi pastrat si toti care au lasat com cu "hotule" sfatul meu e sa il vinzi, nu te risca rolling on the floor)

| AchtungHier a răspuns:

Esti politician?