| grindina a întrebat:

Am o intrebare. Mi-am scapat telefonul in apa, cam pentru o secunda. Merge, l-am uscat, acum e inchis si o sa il tin asa pentru jumatate de ora.
Intrebarea ea: Dispare garantia? Sper sa nu.

Toate cele bune!

39 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, garantia dispare daca defectele sunt provocate de proprietar, asa ca pregateste bani sa il repari ca cei de la garantie i si vor da ei seama ca in telefon a intrat lichid, reparatia nu merită ca lichidul afecteaza tot in telefon, display, si placa de bază care inseamna tot telefonul. Vinde l de piese.

| grindina explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce? Nu are nicio defecțiune, adica merge cum ar trebui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dispare, se evapora?

Nu big grin Nu dispare, pentru ca merge, stai linistit.

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

laughing Mulțumesc enorm

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Oricand. Macar te simti mai bine acum ^_^

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

Da : D Sper ca este si adevarat

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Ok, deci adevarul este urmatorul. Daca sa zicem ca nu mai merge si vrei sa il duci in garantie si acele persoane vad urmele lasate de apa prin telefon (desi foarte putin probabil) atunci ei "se prind" ca a fost in apa, iar pentru ca este vina ta, o sa considere garantia pierduta.
Dar ma astept sa nu fie urme vizibile si sa nu isi dea seama cum sta treaba. Si sa il repare.

Dar el oricum merge, nu ar trebui sa iti faci griji, doar sa ai mai multa grija data viitoare.

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

Dap, o sa fiu mult mai grijuliu big grin Si multumesc din suflet, mi-ai mai raspuns si la alte intrebari daca nu ma insel big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Probabil. Cu placerewinking

| Wr3nch a răspuns:

Scoate tavita cu cartela sim dupa ce se usca. Daca e cu rosu in interior sa pupat garantia, seara faina!

| grindina explică (pentru Wr3nch):

Adica sa vad prin slotul de cartela?

| Wr3nch a răspuns (pentru grindina):

Yeah, scoti cartela, si scoti carteluta din tavita. daca e inrosit nu mai ai garantie.

| grindina explică (pentru Wr3nch):

Hehe, am scapat : DDDD Cel putin acum =]]

Vad ca nu e inrosit : DD

| grindina explică (pentru Wr3nch):

Am facut ce ai zis si pare ok : D

| Wr3nch a răspuns (pentru grindina):

Super, ma bucurhappy Am zis de asta pentru ca asta e metoda prin care il verificahappy

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Normal, cazul tau nu intra in garantie.

| Frank51 a răspuns:

Garantia dispare daca este un telefon fara nici-o certificare IP(IP66/67/68), apa poate patrunde foarte usor in interior si exista un indicator care se face rosu, indicand faptul ca telefonul a avut contact cu apa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Desfa-l iar si tine-l 24 de ore in orez, in punga inchisa!
Apoi remontezi tot, success!

| RoCkKiD a răspuns:

N-ai de unde sa stii daca s-a dus garantia fara sa-l desfaci, chestie care o sa duca la anularea garantiei. Telefoanele au un ele niste bucatele de ceva imbibat cu o substanta care isi schimba culoarea la contactul cu apa. Daca dispozitivul pateste ceva si il trimiti la garantie, cand aia desfac telefonul verifica indicatorii aia si daca au culoarea schimbata stiu ca a intrat apa in el.

E bine ca il tii inchis, dar daca a intrat apa deja nu o sa prea ajute. O sa vezi tu cand il deschizi.

| zilog a răspuns:

Apa avea treba mica in ea sau era curata curata pentru ca conteaza mult pentru ca prin apa curata curata curata nu prea trece curentul electric! asa ca sunt sanse mari sa fi scapat cu viata!
IMI ASUM RĂSPUDEREA PENTRU CEEA CE SPUN
PRIN APA PURA NU TRECE DELOC CURENTUL CHIAR ESTE UN FOARTE BUN IZOLATOR
doar ca noi nu avem apa pura la robinet asta pentru cei ce loasera piatra sa imi dea cu ea in cap! pentru afirmația ca prin apa distilata de 7 ori si demineralizata nu trece curentul electric!
curentul electric este condus de impuritati metale minerale
prin hidrogen nu trece curentul si nici prin oxigen

pe scurt fata stai linistita sunt sanse de 90% sa nu fi patit nimic daca nu avea si treaba mica in apa respectiva

| grindina explică (pentru zilog):

Apa era curata curata, eu nu am pățit nimic daca la asta te refereai mai sus happy
Si apa era de câțiva cm

| tusha a răspuns (pentru zilog):

? Iauzi la omu asta ce zice

| grindina explică (pentru tusha):

?

| cfrtobias a răspuns:

Ai noroc de iti merge, ca nu e rezistent la apa, garantia oricum nu te ajuta

| grindina explică (pentru cfrtobias):

Da, dar mai este valabila dupa scapatura?

| cfrtobias a răspuns (pentru grindina):

Daca iti merge telefon si n-ai probleme cu telefon ar trebui sa iti fie valabila ca nu stiu ce ai patit

| grindina explică (pentru cfrtobias):

Pwpici

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Ca sa te fac sa intelegi, odata ce telefonul a cazut in apa, daca nu a patit nimic, merge exact ca inainte, garantia ramane in continuare valabila. Iar chestia cu garantia este daca se strica ceva la telefon din cauza companiei producatoare, daca tu il strici, ei nu au ce sa iti faca =)

| grindina explică (pentru mustafateke7):

Ah, am înțeles : ))))

| 7PotDouglah a răspuns:

Ai citit măcar termenii de acordare garanției?

| grindina explică (pentru 7PotDouglah):

L-am primit :/

| 7PotDouglah a răspuns (pentru grindina):

Mda, ce întreb eu, și ce răspuns primesc. N-ar fi mai bine să-ți fac o schiță? laughing

| tusha a răspuns:

Nu-l porni. Ai sansa mari sa se strice. Se arde prin el placile alea. Am patit o si eu. Trebuie sa il lasi stins o saptamana macar. Si lasa l la cqldura pe calorifer in timpul asta

| zilog a răspuns (pentru tusha):

Moșule știu și eu povestea aceea dar e învechită după timpul lu matale!
alea erau telefoane cu botoane
dar tehnologia a mai avansat nene!
acum eu bag telefonul meu 30 minue in cada cu 3 copii mici ii las sa se joace cu telefonul meu SAMSUNG A 8 si il scot de acolo si inca mai merge
am 3 telefoane care au ajuns in apa si au stat acolo de s-au plictisit si doar le-am sters cu o carpa si au functionat si functioneaza si acum bine mersi si nu doar o data

ce sa iti zic ca eu il pun pe etajera in fiecare zi si eu nu sunt atent iau dusul si fac potopul lui Noe in baie apă peste tot si mereu il gasesc ud fleasca
sau in timp ce fac dus ma suna clientii si trebuie sa raspund asa ca il mai scap si in apa mai il ud si cu mana uda
asa ca au trecut vremurile alea
atunci nu doar ca trebuia sa il lase pe calorifer ci trebuia sa il si desfaca de la suruburi si sa stearga fiecare placa de piese cu alcool izopropilic ba chiar sa ii faca baie in alcool izopropilic la placa de piese
sa il usuce bijne bine de tot
dar sut vremuri demult apuse
am o melodie pentru matale care sigur o sa iti placa
https://www.youtube.com/watch?v=5DrQ-c_ps6E

| tusha a răspuns (pentru zilog):

Fra.esti genul de om care ar trebui sa mai taca din cand in cand.

| NinjaLegendMan a răspuns:

Da-mi funda

| snowie a răspuns:

Nu disapre garantia pentru ca nu stie nimeni ce s-a intamplat.
Sfatul meu este sa il bagi in orez chiar daca merge pentru ca este posibil sa fi ramas apa in el si nu stii ce se poate intampla.