| F4T4L a întrebat:

Am Samsung galaxy note 3 neo sm-n7505 si mi-am sters androidul si recovery-ul si practic nu mai am nimic pe el decat download mode. Spuneti-mi va rog cum sa bag doar recovery mode CWM pe el va rog dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| Vanqu1sh a răspuns:

1.Download TWRP Recovery 2.7 For your Galaxy Note 3 Neo to your computer and extract the zip file. ( https://goo.im/......x.img.tar/ )
2.Download Odin. ( http://techbeasts.com/2013/08/08/download-odin-pc-latest-version-v-3-07/ )
3. Turn off your Phone and Turn it On While Pressing, Power + Volume Down + Home button until you see some text on-screen, Press Volume Up to continue.
4.Make Sure that the USB drivers are installed.
5. Open Odin in Computer and connect your device to PC, while it is in the Download mode.
6.If your Phone is successfully connected to PC, the Odin port will turn Yellow with COM port number.
7.Now Click on PDA and select the file "openrecovery-twrp-2.7.0.0-hlltexx.img.tar".
8.In Odin, Check Auto reboot Option.
9.Now Click the start button and wait for the process to complete.
10.After the installation is complete you device will restart and once you see the Home Screen and get the "Pass" Message on Odin, unplug the cable.

Now all that is left is to see whether Custom Recovery is installed or not, Go to Recovery How? Turn off your Phone and Turn it On While Pressing, Power + Volume Up + Home button until you see some text on-screen. If you see the TWRP Recovery, then everything went better than expected

este ok?

22 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

Http://forum.xda-developers.com/......1-t2890703

incearca sa fi mai atent data viitoare cand te apuci sa te joci cu softul fara sa te interesezi inainte de cum se face, sau mai simplu ii dai un flash cu ultima versiune de soft, bafta

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Nu inteleg ce trebuie sa fac.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Atunci sa o luam in ordinea in care trebuie, ce ai vrut tu sa faci de fapt? sa pui alt soft? sa faci root? ca softul unui telefon nu il stergi pur si simplu fara sa faci una din lucrurile astea? problema ta se numeste "brick" adica nu mai merge telefonul in momentul in care te apuci sa ii modifici software-ul

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

La inceput am vrut sa-i bag un ROM si trebuia sa sterg dalvik cache si am incercat sa bag cwm recovery.Cand am bagat cwm recovery mi s-a sters recovery-ul si nu am mai avut recovery mode. Apoi am incercat prin odin mode sa bag cumva rom-ul si nu a mers si mi s-a sters androidul.Deci eu vreau sa recuperez androidul si sa ma ajuti sa imi pun CWM recovery... de fapt vreau doar recovery-ul atata tot.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Daca vrei sa bagi un Custom ROM atunci trebuie sa citesti cu atentie instructiunile de unde l'ai downloadat sa vezi cum se procedeaza, pentru ce vrei tu sa faci nu o sa te ajute cu nimic ca iti explic eu, o sa inveti facand singur, cauti pe google " galaxy note 3 neo brick " si o sa incepi de acolo sa te documentezi, personal iti dau un sfat, un custom rom nu o sa fie niciodata mai stabil decat un firmware original, ti'o spun din experienta instalat sute de custom rom-uri pe diverse telefoane, sa rezolvi mai simplu problema ta incepi de aici

http://www.ibtimes.co.uk/......te-1462073

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Crede-ma ca stiu sa instalez rom-uri si nu e vorba despre asta in fine eu vreau doar sa-mi explici pas cu pas cum imi pun cwm recovery.Atata tot

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

A mers totul cu succes am bagat ROM-ul si am pornit device-ul si apare sigla doar cu Samsung si normal dupa ce apare acea sigla trebuia sa se deschida lockscreen-ul dar mie mi se blocheaza la sigla cu Samsung.Te rog ajuta-ma

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Intelege'ma te rog, instaleaza un firmware original, e cel mai bun lucru, custom ROM-urile sunt niste porcarii

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Ok.Imi dai te rog frumos un link de unde sa descarc android 4.4.2 kitkat official firmware pentru note 3 sm-n7505 care sa nu dureze mai mult de 3 ore?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Http://androidromupdate.com/......-firmware/

nu prea ai ce sa faci, decat sa astepti daca nu ai cont premium pe unul dintre site-uri

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Am incercat de acolo sa descarc numai ca dupa ce e 99% se blocheaza

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Daca de exemplu downloadezi in internet explorer, pe durata downloadului evita sa mai folosesti internet explorer, foloseste chrome sau altceva, cand ajunge la 99% mai lasa'l cateva minute, o sa isi revina

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Eu folosesc chrome si cand se opreste apare nu a reusit - eroare de retea te rog gaseste alt link unde nu trebuie sa astept atata sau descarca-l tu si mil dai pe skype ca la mine nu merge am asteptat 8 ore

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Daca nu nu pot din telefon sa pun androidul sau te rog o solutie

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Mersi mult dar inaintea ta mia mai dat cineva tot linkul asta si a mers
Oricum mersi ca ti-ai pierdut timp din viata pentru un prost ca mine big grin

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Stai linistit, singura ta problema este ca nu te ambitionezi sa faci singur! bafta in continuare si sarbatori fericite!

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Ms la fel si an nou fericit! Din pacate mai am o problema...Intru pe telefon in download mode, intru pe calculator in odin si dau la pda firmware-ul oficial si dau start, incepe dar dupa scrie FAIL! si de fiecare daca cand incerc imi scrie erori diferite dar tot fail...Asta e problema si am incercat sa bag la toate mufele usb de la laptop si nu merge.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru F4T4L):

Un print cand faci asta cu odin pornit si cu fail

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Lasa... mersi mult de ajutor imediat oricum ma duc la altex si imi baga ei androidu la loc...

| F4T4L explică:

Deci la odin mode arata la scris acolo ca se incarca ca nu stiu ce si in final scrie FAIL! acolo la scridurile alea multe... deci alta eroare nu apare decat FAIL

| F4T4L explică (pentru Vanqu1sh):

Da skype tau ca aici nu merge sa bag printu