| eMPeBe a întrebat:

Salut TPU.
Am un telefon Doogee S86 Pro recent cumpărat. Am cumpărat un card SD Lenovo de 512 GB pentru noul telefon. Prima oară am crezut că ar putea fi scam, dar l-am pus în alt telefon ca să văd și mergea bine, arată că are 538. 48GB.

Problema e următoarea:
L-am pus la telefonul meu să-l conectez la memorie internă și cum am făcut asta a început să se restarteze telefonul continuu, cardul de fiecare dată se verifică la fiecare restart și îl face să continue prostia asta. Dacă îi scot cardul nu se mai restartează.
L-am încercat după pe alte două telefoane mai vechi. Un Samsung J3. Mergea normal, nu se tot restarta, după pe telefonul meu vechi Huawei P20 Lite, la fel l-a luat, mergea bine doar că îmi tot zicea că, cardul e încet și va încetini performanța telefonului sau ceva de genul. L-am pus iar în telefonul nou, dar același lucru. L-am lăsat și peste noapte să văd dacă iasă ceva dar exact la fel și m-am și trezit cu telefonul cald tare și un mesaj în sistem ce zicea că telefonul e defect sau ceva gen, dar am ținut apăsat butonul de power și era ok.

Nu știu cum să fac, chiar am nevoie de acest card în telefonul nou!

Vă rog cine știe să mă ajutați!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este o problema. Nu inteleg de ce este de 512 GB dara arata 538 GB.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu functioneaza cu mai mult de 128GB. Uite: https://www.emag.ro/......DD90WFMBM/

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Scrie destul de clar in linkul dat de tine ca suporta 256 GB.
128 e spatiul intern.

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Da! Ai dreptate! N-am fost atent. Scuze!

Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul tau afiseaza capacitatea inscrisa pe card-u de memorie si nu pe ceea reala. Un card de 512Gb ar indica MAI PUTIN spatiu disponibil, chiar daca e gol.
Insa, telefonul tau vrea sa acceseze /formateze card-ul si acesta nu poate executa (ori capacitatea e prea mare pentru a fi putut gestiona de telefon, ori card-ul are problema).

| Wr3nch a răspuns:

Din ce am gasit pe net 256e maximul pe care il suporta telefonul tau. Confirma cu vanzatorul.

| NLS a răspuns:

Daca era Lenovo ca acesta, nu te mira ca nu functioneaza.

https://www.fruugo.de/......-198463175

Incearca acel card in realitate pe vechile telefoane, copiind informatie pe el pana in momentul cand te informeaza ca e plin.
Apoi vezi cata informatie ai copiat, si incerci sa o copiezi inapoi in PC.

Acel card nu are 512GB, sub nici o forma.
Mai ales ca iti arata intr-un telefon o marime mai mare, cand ar fi trebuit sa arate in jur de 480GB.

Cat a costat si de unde l-ai achizitionat?
Pana si pretul iti poate da indicii destul de clare daca ai cumparat un fake.

Intre timp, fa rost si introdu un noul tau telefon, un card SanDisk, Lexar, Kingston, PNY, Samsung, Sony...
La nevoie, si Toshiba sau Verbatim sunt decente. Chestii din astea trainice.
Nu neaparat de 512, dar sa aiba macar 256GB.
Vezi daca telefonul poate accesa datele de pe el. (daca se intampla sa fie gol cardul imprumutat, copiezi tu pe el. )

| NLS a răspuns:

Iar daca cardul e ok, problema cealalta ar putea fi capacitatea lui.
Am cautat si eu acum, pe unele site-uri se indica 256GB drept capacitate maxima pentru S86 Pro.
Acesta ar putea fi un motiv suficient pentru a nu-i putea identifica corect capacitatea.

Poti crea o partitie de 256GB pe el, cu Paragon Partition Manager sau cu alte unelte asemanatoare, si in acest caz, iti va vedea corect partiția creata, daca cardul e original si "sanatos".
Restul spatiului il lasi nealocat.
Tipul partitiei (sistemul de fisiere) trebuie sa fie exFAT.

| dannyel86 a răspuns:

Telefoanele au uneori limitari legate de capacitate. Nu se poate monta orice card de memorie externa. De aceea telefonul tau reactioneaza ciudat.
Unii distribuitori din tara si din afara mentioneaza faptul ca se poate monta un microSD de pana la 256 gb pe modelul tau.

"The internal storage of 128GB can be further expanded by up to 256GB via microSD memory card."

| Yuoia a răspuns:

Cu un card de capacitate mai mica ai incercat? De ce ai nevoie de unul asa de mare?
Nu cunosc telefonul. Dar probabil are un program de scanare a tot ce introduci in telefon. Si fiind cardul ala de 512 GB, ii ia mult timp.

| IceRope a răspuns:

Cardul tău este o glumă proastă. O să-ți bușească telefonul. Aruncă-l.