| Nahman a întrebat:

as vrea sa imi cumpar un telefon nou si nu stiu daca ar trebui sa imi cumpăr un s9 plus in septembrie sau sa astept pentru s10.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Andrey550 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa aștepți, deoarece, tehnologia pe s10 va fi mult mai reușita, mult mai îmbunătățită din toate punctele de vedere, camera mai buna, procesor mai bun etc, asa ca dacă ai bani de s10 mai bine aștepți puțin și te bucuri mai mult după!

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

JusTPaul are mare dreptate, mai ales la partea cu sunetul, culorile, bateria si sensibilitatea/fragilitatea.

Am Huawei P10 Plus.
Fratele - S7 Edge
In conditii aproximativ identice de utilizare (nu am facut inca test la sange cu YouTube sau altceva) al meu tine cu 2-3 ore mai mult.

Sunetul de pe S7 Edge e mai puternic insa are distorsini grave la volum maxim, la mine e mai slab si mai fidel, aproape fara distorsiuni.

Pe S7 si cele mai noi aproape ca nu e chip sa aplici sticla de protectie daca ai si carcasa. A avut 2 pana acum, ambele i-au cazut.

S7 & Co sunt foarte fragile din cauza ramei laterale tot mai subtiri. Din acest motiv eu m-am lepadat de Samsung. Daca se vor prosti tot ceilalti sa ii imite, o sa reevaluez alegerea, pana atunci, adio.

Constructia e mai buna la Samsung, insa ma intreb la ce ajuta asta...
S7-le lui tocmai s-a intors din service, ecran spart de la o pietricica (a picat pe ciment)
Al meu s-a ales cu rama putin zgariata la unul din colturi de la o cazatura asemanatoare, aproape insesizabila.

Camera foto e buna pe ambele, aici S7 sta bine (si Samsung in ansamblu). Insa P10 Plus e cel putin la fel de bun.

Culorile pe Samsung sunt suprasaturate, nu prea au nimic in comun cu realitatea.

Fontul si marimea lui nu ma deranjeaza.

Scrisul cu o mana e chestie subiectiva, depinde si de marimea mainii. In general nici un telefon peste 5-5.2" nu mai poate fi manuit in conditii decente cu o mana.

Cireasa de pe tort, Senzorul de amprenta de pe S7 lucreaza bine in general, insa uneori nu recunoaste amprenta din prima, mai necesita a doua trecere.
Pe P10 Plus e sublim. E super rapid si fara repros, lucru cunoscut si acceptat si de cei mai mari fani Apple sau Samsung.

Nu inseamna ca recomand neaparat P10 Plus. Are si el partile lui proaste. (Vara mai ales cand afara sunt 38 grade, supraincalzire peste limitele decentei, si transpira abundent in mana, asta ducand automat la blocarea aparatului, interfata touch nu mai raspunde bine pe moment, si tot in acest context am patit sa imi copieze singur un mesaj dintr-un chat pe WhatsApp cu fratele si sa mi-l insereze intr-o convorbire de grup ) Se rezolva cu un restart si stergerea ecranului.

Eu imi aleg telefonul in functie de functii si caracteristici.
Ma intereseaza mai putin brandul.

| JusTPauL a răspuns:

Din propria experienta îți pot zice ca telefonul nu e ca și în reclame.
Bateria tine mult dar nu asa cum e lăudată. Eu nu s un user Power dar după o zi rămâne sub 20%. Cam 6 ore de ecran pornit.
Ecranul nu mi se pare asa sensibil la atingere, apas de mai multe ori.
Fără husa e grav, atingi marginile și umbli aiurea, sa nu mai zic ca e ca un peste în mana.
Camerele foto slabe în comparație cu un v30, q7 sa nu mai zic de Huawei.
Bliț slab, culori prea accentuate.
Setările sunt foarte șterse și chiar dacă poți seta font și mărire ecran tot nu e ce trebuie. Scrisul e foarte mic și dacă îl mărești de ex mie nu îmi place ca nu mai vad numele la video calumea pe yt sau câte persoane am active pe Facebook, pe scurt ecranul asta alungit și îngust nu se împacă cu rezoluția. Cu o mana nu poți scrie iar cu doua parca e prea înghesuit de la un timp devine inconfortabil.
Pana și la sunetul asta superb pot sa'i bag de vina. Adică pana la 70% e ok tare clar gros, la maxim deja țiuie pierzi sunetele joase, sunetul nu mai e clar.

| TehDevil a răspuns:

Mai asteapta un an, apare sigur S11! Sau 2 ani, poate iese S12...sau 3 ani, sa fie s13!

| serban57 a răspuns:

S10 va fi lansat in primavara lui 2019. Mai bine iti iei S9. Nu vor diferente prea mari de performanta, doar de pretwinking

| MarcoXD a răspuns:

S9