| MelindaVictoria a întrebat:

As vrea sa stiu cat de sigure sunt telefoanele vandute pe olx. Adica am gasit un s8 sigilat care e mai ieftin cu 1200 de lei decat in magazine si as vrea sa stiu ce au vanzatorii de castigat daca le vand asa de ieftine.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Cazul fericit e cineva care are brusc nevoie de bani si vrea sa scape de telefon, dar nu il arde imediat sa se duca la un amanet
insa asta e cazul fericit, nefericit ar fi telefoane furate, spre deosebire de alte produse, un telefon furat, daca imei-ul a fost inregistrat de proprietar, poate fi apoi depistat de politie pentru ca ala e trimis retelei GSM, asa ca mai bine il iei de la amanet decat de pe olx, macar acolo iti dau un bon si cu ala poti sa arati politiei ca nu l-ai furat... TU

totusi, cum se testeaza un telefon de la A-Z:
1. reteaua GSM, aici singura solutie e sa pui o cartela si sa vezi daca merge, faci si un apel, etc.
2. majoritatea functiilor telefonului, inclusiv diversi senzori, daca la alte telefoane nu stiu pentru ca nu prea am avut, dar s-ar putea sa fie o solutie ca asta, la telefoanele Samsung formezi urmatorul numar:
*#0*#
o sa intre intr-un meniu de service in care poti sa testezi cam tot ce are telefonul
3. placa video, instalezi Antutu Benchmark si ii dai un test
4. bateria, instalezi Antutu Tester, are si tester de baterie, ala o sa iti masoare in cat timp se consuma bateria in timp ce el face niste operatii (web, cpu burn, 3d burn, muzica, etc.)... o sa iti dea o idee foarte clara de cat de buna e bateria!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De la caz la caz. Nu olx vinde ci tot felul de oameni mai corecți sau mai parșivi

| Frank51 a răspuns:

Nu prea au de castigat nimic. Daca pretul este cu mult sub normal atunci clar este ceva in neregula. Un s8 din magazin e 25, daca il gasesti la 15 pe olx e clar ca are ceva.

| LPCTSTR a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa cumperi un telefon de la magazine oficiale.
Nu sunt foarte sigur ca vei gasi vreodata un vazator cu marfa originala, fara pret umflat si fara alte defecte, mai ales de pe Olx.

| NLS a răspuns:

Am cumparat 3 telefoane de pe olx.
Primele 2 pentru taica-meu. Perfecte, ca noi (primul asa a fost si vandut, drept produs nou, a fost doar desfacut pentru testare).
Al doilea, folosit, dar in stare foarte buna.
Putin ghinion am avut cu al treilea, am ales sa ajut pe cineva (am comandat eu, persoana in cauza neavand cont), si din pacate nu prea tine bateria, dar telefonul arata lacrima.

Din pacate bateria nu o poti testa pe loc, nici macar cand te intalnesti cu vanzatorul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate e fake in general sunt multi teparii si daca alegi sa primesti un telefon pe olx alege intotdeauna livrare cu verificare, cand ajunge il verifici daca e original si daca merge daca nu il trimiti inapoi, sa nu platesti nimic inainte de verificare.

| xerxes1 a răspuns:

Nu se poate generaliza.
Unii primesc telefoane noi la abonamente, altii le fura etc.
Ideal este sa cumperi ceva cu garantie de 2 ani si daca se poate cu asigurare in caz de cazut in apa, pierdere etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumpărat și am și vândut pe loc. Într-adevăr poți lua și teapa dar se poate sa fie bun Obiectul. Și faptul ca îl vinde mult mai ieftin decât în magazin, ia gândește-te:dacă un obiecte este 1000 de lei în magazin iar la un "vânzător ambulant" este 800 de lei. Pe care îl alegi? Eu una l-aș alege pe cel de 1000 de lei. Adică de asta îl vând mai ieftin ca să îl vândă. Și în primul rand o data ce nu mai e în magazin, nu mai este nou. Și ei îl pot cumpăra la abonament. Dar oricum dacă vrei sa cumperi ceva de pe olx, nu luat din alt oraș ci din orașul tău și asa te poți întâlni cu persoana.

| Edmonds2342 a răspuns:

E riscant sa cumperi de pe olx. Asta nu înseamnă că nu te poți alege cu chilipiruri frumoase, dar ai grija.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Nu sunt sigure deloc, se dau-iau tepe cu gramada acolo si sigur telefonul ala era o replica MTK, ori avea un defect ascuns.
Mare grija ce cumperi.

| LarissaLary189 a răspuns:

Unele sunt sigure, altele nu..De exemplu si eu am cumparat un iPhone 7+ si era intr-o stare impecabila, nu avea nicio zgarietura si niciun defect. Asa ca nu de la toti iti poti lua teapa. Poti avea si noroc cum am avut eu. Si faza e ca am dat si 600 lei+ un iPhone 5s care era putin zgariat si ciobit in capete...