| FastAndLudicrous7 a întrebat:

Ce parere aveti despre xiaomi mi4c? Il detine cineva? Si daca da, imi puteti face un scurt review cu puncte pro/contra. L-ati cumparat din Romania sau din afara? Merci

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Cumparat la pretul de 580 lei (la reducere) de la CEL.ro, pretul a fost chiar pretul din China + TVA, pe scurt "best-buy".
Inafara de lucrurile pe care le puteti afla de pe internet, o sa ofer informatii pe care nu le puteti afla decat cu telefonul in mana, informatii precum:
- telefonul vine cu MIUI Global 7.5.1.0.0 Stable (Android 5.1.1), o versiune chiar buna de MIUI
- are pre-instalat Google Play Store, G-mail si Google play services
- din cei 16GB ROM se pot folosi in jur de 11GB
- RAM liber dupa cateva aplicatii instalate ajunge in jur de 700MB-900MB
- conectat la PC/Laptop, este detectat ca "Media Storage Device", doar ca din cand in cand trebuie dat reset la
la setarea de MTP pentru a fi detectat din nou altfel nu vede memoria interna a telefonului
- vine cu 2-3 aplicatii pre-instalate care nu sunt chiar bloatware, in rest este curat
- are manual de instructiuni in limba romana (tiparit) daca asta conteaza asa de mult
- difuzorul este foarte puternic la volum maxim, imposibil de pierdut apeluri
- vibratia este putin cam saraca, parca te maseaza mai mult decat sa te atentioneze
- ecranul la luminozitate maxima face fata la zile insorite fara probleme
- cele 2 LEDs de pe spate chiar fac lumina, precum un bec cu LEDs de 5W
- telefonul se incarca de la 10% la 100% intr-o ora si jumatate
- bateria tine 1-1+1/2 zile, poate chiar 4 zile, in functie de utilizare
- bateria pierde putina energie in stand-by, la 8 ore, sa zicem 1-2%

| FastAndLudicrous7 explică (pentru SilviaDulcik):

Cei de la cel.ro au fost ok? Din cateva review-uri de pe net nu prea stiu ce parere sa am despre ei. Iar probleme de soft are? Am citit pe net ca nu ar primi notificarile de la mesaje de la Facebook/wats sau mailuri abia dupa 3 ore

| SilviaDulcik a răspuns (pentru FastAndLudicrous7):

Nu stiu cum sunt cei de la cel.ro pentru ca nu am vorbit cu ei deloc.
Am dat comanda si am primit mail ca a fost acceptata comanda. Dupa cateva zile a venit curierul cu telefonul.

Probleme de soft? Inafara de faptul ca atunci cand il conectez la calculator trebuie sa dau restart la setarea de MTP, nu am depistat altceva.

Primeste notificarile cand vrei tu. Eu inchid aplicatia de tot si debea cand ii dau din nou drumul imi apar si notificarile.
Poti sa modifici la fiecare aplicatie in parte modul de notificare.