| Zuzumilk26 a întrebat:

Cum pot conecta pc-ul la internet fără cablu ethernet?

16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cu un adaptor wireless, asa ceva:
https://www.emag.ro/......DKVVKMBBM/

https://altex.ro/......WTLWN725N/

| Mosotti a răspuns:

Simplu, cu un adaptor wireless care se baga intr-un port USB, si chiar si de la telefon poti face hot spot dupa ce ai dat drumu la net, si isi ia calcul net.
Sau de la router daca ai. Sau sa ai placa de retea wireless, dar n-ai din aia cred.

| Zuzumilk26 explică (pentru Mosotti):

Cum fac de la telefon hotspot?

| Catrice a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Pai trе' să meargă să faci întâi, depinde ce telefon ai.
De cele mai multe ori in bara de meniu/notificări(aia de o tragi cu degetul din partea de sus a ecranului) e un "buton" unde scrie hotspot, dacă nu, din setari-retea-eventual mai multe-partahare conexiune-hotspot dau ceva asemănător. Vezi că trebuie parola.

| Zuzumilk26 explică (pentru Catrice):

Stiu sa fac hotspot. Eu zic cum îl recunoaște pc-ul?

| Catrice a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Pai daca accepta, trebuie sa apară în lista. După cum ziceam, pui parola data de telefon și se face conexiunea.

| Zuzumilk26 explică (pentru Catrice):

Asa cum apare de la telefon nu apare și de la router?

| Catrice a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Teoretic, calculatorul "recunoaște" orice rețea wifi disponibila, indiferent că e de la router sau telefon.

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Ai zis ca stii cum se face, daca apare de la telefon automat trebuie sa apara si de la router reteaua cumva, daca-ti apare de la tel inseamna ca deja ai placa de retea wireless integrata in placa de baza, si nu mai ai nevoie de adaptorul ala pe post de placa de retea de care ti-am zis, la mine ala e mic cam de 2 cm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai cablul de încărcare la îndemână, poți folosi metoda asta: https://m.youtube.com/watch?v=BlSZmC5BPoA

Dacă nu ai cablu, faci hotspot cu telefonul. Laptopul va vedea hotspotul cum vede orice rețea wifi

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa, acum am văzut că ai scris pc. Cred că la pc doar prima variantă merge.

| Zuzumilk26 explică (pentru anonim_4396):

Ii desktop nu laptop

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

încearcă cu prima variantă, pc-ul se va conecta automat la netul la care e conectat telefonul după ce dai usb tethering din telefon

| Zuzumilk26 explică (pentru anonim_4396):

Ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și poate la tine nu apare usb tethering ca la ăsta în video. La mine apare așa, dar îi același lucru că am testat.

https://postimg.cc/RNscRvG9/9379616c

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rectific, nu-i același lucru. După ce conectezi prin usb telefonul la PC, îți apare asta (dacă nu o arată acolo dinainte)

https://postimg.cc/9R7hgBPr/2917985f