| FPSFan a întrebat:

cum ma pot conecta la wi-fi cu receiverul HD de la FocusSat?
In manual este pomenita o conexiune la internet, iar in spatele receiverului este un conector rj45 Ethernet.
Deci daca imi iau cablu Ethernet si conectez receiverul la wi-fi, ce functii primesc? Intreb pentru ca pe telecomanda am butonul "media".
Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mai exact ar fi "acces prin retea" (locala).
Prin satelit NU poti face inscriere sau configurare pentru SO a riceiver-ului, adica operatiunile de service soft.
Upgrade se poate face si via satelit, daca este disponibilizat.

In nici un caz, acest receiver NU va putea functiona pentru browsing sau alte functii pe internet, nici nu va comunica wi-fi (ne-avand unitate wi-fi incorporata).

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Functiile difera de la model la model.
Functiile si modul de utilizare sunt date in Manualul Utilizatorului, livrat cu echipament, in ambalaj.
Daca nu l-ai primit, atunci cauta manualul acelui model de receiver (modelul il gasesti pe frontul si/sau eticheta de pe cutie) si acolo poti gasi toate modalitatile de utilizare.
De asemenea, poti pune aceasta intrebare celui care ti-a montat /vandut acel receiver.

| FPSFan explică (pentru Bula):

Il am in custodie.Este Kaon Zapper HD CO3600, cu soft pentru FocusSat.

Pe cutie si pe manual scrie ca are acces la internet.

| Bula a răspuns (pentru FPSFan):

Aici ai ghidul de utilizare (romana):
https://www.focussat.ro/userfiles/uploads/Kaon%20HD%20Zapper%20CO3600.pdf

Mufa RJ45 si USB sunt pentru uz de service (incarcarea softului, setari), conectat la un calculator (asemenea router-elor, modem-urilor etc.).
Este posibil ca receiver-ul sa fie accesibil si prin internet (ceea ce nu prea cred), dar mai degraba cel mai mult prin retea locala sau conectat direct la un calculator. Accesarea softului intern se poate face prin browser de internet sau alte programe dedicate de service.

| FPSFan explică (pentru Bula):

Pai si de ce scrie "acces internet"?

Pot face update si prin satelit, n-am nevoie de wi-fi.

| Bula a răspuns (pentru FPSFan):

Mai exact ar fi "acces prin retea" (locala).
Prin satelit NU poti face inscriere sau configurare pentru SO a riceiver-ului, adica operatiunile de service soft.
Upgrade se poate face si via satelit, daca este disponibilizat.

In nici un caz, acest receiver NU va putea functiona pentru browsing sau alte functii pe internet, nici nu va comunica wi-fi (ne-avand unitate wi-fi incorporata).

| dannyel86 a răspuns:

Butonul "Media" e pentru afisarea si redarea inregistrarilor tv pe care le memorezi cu decodorul pe un hard extern.
Manualul nu mentioneaza daca poti folosi prin el aplicatii pentru internet (Youtube sau alte platforme). Portul R45 se poate utiliza pentru a conecta dispozitivul la un pc / laptop atunci cand se actualizeaza softul din decodor (sau resoftare, daca sunt probleme cu programul principal).

| Bizon95 a răspuns:

NU cred
vad ca focusat e o chestie cu satelit
wifi are doua frecvente mari si late: 2. 4GHz si noul 5GHz
conform
https://www.google.com/search?q=digital+satellite+tv+frequencies
intervalul de frecventa e intre 11.7 GHz to 14.5 GHz
asa ca antena nu se potriveste, iar ce mi se pare mie ca ai tu nevoie e sa te connectezi la un multipunct indepartat, deci o sa fie cel putin ineficienta

in plus, din ce spui tu cu RJ45, se numeste ca are un modul de control, asa ca ar trebui sa tai si sa inadesti cabluri de antena inaintea acelui modul

in alta ordine de idei, imi e lene sa caut acum, dar singura data cand am luat o antena mare de WiFi m-a costat 170lei... cred ca iti permiti atat!