| oldschool207 a întrebat:

ieri mi-a cazut telefonul ( iPhone 4s ) in apa si nu se mai aude tare adica soneria se aude foarte incet si cand vorbesc la telefon se aude foarte incet si volumul e dat la maxim ce sa fac? Cum sa scot apa din el?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il duci la un service si poate ti l repara daca merita

| suffarstar a răspuns:

Introdu-l intr-un bol plin cu orez si lasa-l peste noapte.

| SonicAndrei a răspuns:

În astfel de situații trebuie imediat să oprești telefonul, să îi scoți bateria, cartela și cardul de memorie și să-i aplici o modalitate de uscare:
a) Varianta clasică: pui telefonul și bateria la soare/pe calorifer la uscat.
b) Varianta mai bună: iei o pungă umplută pe jumătate cu orez, introduci acolo telefonul și bateria (și cartela dacă e udă) și le lași la uscat 24 de ore (deși oficial se recomandă 2 zile).
Orezul va absorbi toată apa din componente și astfel nu se va face scurt circuit.

Acum, în cazul Apple, nu poți desface iPhone-ul și apa a afectat deja difuzorul. Lasă-l câteva ore bune în orez și vezi dacă se rezolvă. Dacă nu, atunci du-l la un service sau ia un Sony Xperia sau Samsung Galaxy S5 (sau S4 Active) care e rezistent la apă happy.